Uroczyste otwarcie Dis+Abled European Summer Games Wągrowiec 2023!

W niedzielę 18 czerwca na rynku w Wągrowcu nastąpiło uroczyste otwarcie Dis+Abled European Summer Games. W zawodach, które wystartowały dzień później weźmie udział blisko 500 zawodników z 12 europejskich krajów.

W czasie blisko tygodniowego pobytu w naszym kraju zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w 10 dyscyplinach sportów letnich – bocci, siatkówce na siedząco, goalballu (piłce dźwiękowej dla osób niewidomych), pływaniu, tenisie stołowym, kręglach, kolarstwie ręcznym (handbike), łucznictwie, wyścigach smoczych łodzi oraz żeglarstwie.

Wydarzenie zwieńczą zawody w poszczególnych konkurencjach, choć tym razem nie wyniki będą najważniejsze. Głównym celem imprezy jest zainspirowanie ludzi z całej Europy do zaangażowania się w sporty letnie i aktywność fizyczną.

Podczas uroczystości otwarcia mistrzostw swoje słowa do uczestników wydarzenia skierował prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga:
– Dzisiaj spotykamy się jako społeczność, aby być świadkami siły determinacji, odporności i pasji. Niech to wydarzenie posłuży jako katalizator zmian, pobudzając większe zaangażowanie w integrację i dostępność w sporcie. Stwórzmy przyszłość, w której każdy sportowiec będzie miał wiele możliwości, niezależnie od swoich umiejętności. Kontynuujmy przełamywanie barier, rzucajmy wyzwanie z góry przyjętym założeniom i stwórzmy świat, w którym przestrzeń sportowa jest równa dla wszystkich. Pokażmy Europie, że niemożliwe nie istnieje! – powiedział prezes.

W liście, uczestników docenił także wojewoda wielkopolski Michał Zieliński: „Przekazuję swoje najszczersze wyrazy uznania zawodniczkom i zawodnikom. Przez swoje osiągnięcia sportowe inspirujecie Państwo nie tylko innych, ale przede wszystkim udowadniacie, że w osiąganiu celów i realizacji marzeń nie istnieją żadne bariery.”

Słowa wojewody potwierdził również Jacek Bogusławski – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego: – Nasza Wielkopolska słynie z gościnności, a my bardzo Was doceniamy i cieszymy się, że jesteście z nami i najbliższy czas będziemy mogli spędzić razem. Zawsze będziemy Was wspierać. Niech wygrają najlepsi!

Z wizyty niezwykłych gości z całej Europy cieszył się także burmistrz miasta Wągrowiec Jarosław Berendt: – Cieszę się, że mogę być gospodarzem tych Igrzysk. Cieszę się, że jesteście na ziemi wągrowieckiej, która jest ambasadorem osób z niepełnosprawnościami. Obiecuję, że tak jak przywitał nas wszystkich dziś w Wągrowcu deszcz, tak pożegna nas już piękne słońce.

W imieniu sportowców głos zabrała ambasadorka Dis+Abled European Summer Games – łuczniczka Milena Olszewska: – Na co dzień rywalizuję zarówno z zawodnikami pełno jak i niepełnosprawnymi i cieszę, że tutaj w Wągrowcu w mojej rodzinnej Wielkopolsce, będą Państwo mogli zobaczyć to nasze piękne paralimpijskie oblicze sportu.

Uroczystość otwarcia Dis+Abled European Summer Games uświetnił występ artystyczny zespołu “Big Band 241” – grupy pasjonatów muzyki z Rogoźna i Wągrowca.

Na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego został opublikowany przewodnik (Competition Guide), który w szczegółowy sposób przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zbliżającego się wydarzenia. Serdecznie zapraszamy także kibiców.

Poniżej przedstawiamy areny, które będą w najbliższych dniach miejscem sportowych zmagań:
Smocze Łodzie, Kręgle, Sporty Motorowodne, Kajaki – Wielspin, ul. Jeziorna 16, 62-100 Wągrowiec, Wielspin Rehabilitation and Holiday
Żeglarstwo (Neptun KŻ, obok Wielspinu) – ul. Jeziorna 14, 62-100 Wągrowiec, Ośrodek Neptun
Boccia – Hala OSIR, ul. Kościuszki 59, 62-100 Wągrowiec, Center of sport and recreation
Łucznictwo – Polana przy campingu Nr 177/ OSIR, ul. Kościuszki 59, 62-100 Wągrowiec, Camping nr 177
Pływanie – AQUAPARK, ul. Kościuszki 49, 62-100 Wągrowiec, https://goo.gl/maps/MqS96CqKXiVivEXn8
Siatkówka na siedząco – SP 1, ul. św. Wojciecha 20, 62-100 Wągrowiec, Szkoła Podstawowa nr 1
Goalball – SP 3, ul. Letnia (obok Wielspinu), 62-100 Wągrowiec, https://goo.gl/maps/KmBdiovW41iPtbXR8

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Info: PKPar, fot. Adrian Stykowski

Data publikacji: 19.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również