W Krakowie bez barier. Rozwiązania pomocne i przydatne każdej osobie 

Rozstrzygnięta została trzynasta edycja konkursu „Kraków bez barier” zorganizowanego przez UMK. Laureaci mieli odebrać nagrody w marcu, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany. Podobnie jak w ubiegłym roku, kapituła doceniła nie tylko rozwiązania architektoniczne.

3 lipca odbyła się gala finałowa konkursu „Kraków bez barier 2019”. Pierwotnie zakładano, że rozdanie nagród nastąpi 19 marca w Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Na uroczystości spodziewano się ponad 150 gości. Jednak plany uległy zmianie ze względu na pandemię koronawirusa. Ostatecznie wydarzenie zostało zorganizowane w znacznie mniejszym gronie w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

W uroczystości wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W wystąpieniu zaznaczył, że w ciągu trzydziestu lat działania samorządów dokonał się bardzo duży postęp cywilizacyjny. Sytuacja osób z niepełnosprawnościami jest coraz lepsza. Ale nie jest to tylko zasługa miasta, które robi, co może. Gdyby nie różne organizacje, które działają na rzecz innych, nie byłoby takiego postępu. I dodał, że chętnych do nagród było bardzo dużo, a jury miało kłopot z dokonaniem wyboru.

Kapituła pod przewodnictwem prof. Barbary Gąciarz z AGH miała do rozpatrzenia 55 zgłoszeń. Przez jedenaście edycji konkurs promował tylko rozwiązania związane z architekturą. W ubiegłym roku formuła została rozszerzona o dodatkowe kategorie.

– Przez lata standardy w budownictwie się zmieniły, mamy nowoczesne projektowanie uniwersalne. Dziś trudno nagradzać za coś, co jest obowiązkiem. W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o dostępności. Rozszerzenie formuły naszego konkursu wyprzedziło te działania. Mówimy nie tylko o dostępności architektonicznej, ale także cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej – powiedziała „NS” Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Promują miasto

Osobowością roku został Paweł Kękuś. Kapituła doceniła go za twórczość literacką, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz inspirowanie. Laureat jest członkiem zarządu Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy. Organizacja ta zajmuje się m.in. integracją kibiców z niepełnosprawnościami, w szczególności Wisły Kraków. Jej celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, w tym poprzez uczestniczenie w życiu sportowym.

– Ta kategoria cieszy się sporym zainteresowaniem. Pawła nagrodziliśmy za całokształt. Dostrzegliśmy nie tylko jego aktywność w fundacji, z którą jest związany od lat. On ma osiągnięcia poetyckie – podkreślił Adam Stromidło, członek kapituły konkursu, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz prezes OM PZG w Krakowie.

Działalność tej ostatniej organizacji została doceniona w kategorii Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Podobnie jak w ubiegłym roku, kapituła dokonała podziału na projekty oraz wydarzenia społeczne. Wśród tych pierwszych zwyciężyła kampania społeczna #MamyWieleDoPowiedzenia. Jej autorzy chcieli, żeby nie stosować określeń głuchoniemi wobec osób głuchych, w czym pomóc miał m.in. okolicznościowy spot (https://www.youtube.com/watch?v=ZOXYsbgZgZM&feature=youtu.be). Natomiast wśród wyróżnionych znalazł się projekt związany ze środowiskiem osób z dysfunkcją słuchu – „Zamigaj MEK – znak migowy dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie”.

Z kolei jednym z nagrodzonych wydarzeń było Halloween Party 2019. W tej imprezie wzięło udział 1300 osób, z czego 600 z zagranicy, w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Afryki, a nawet Australii. Wyróżniono m.in. tłumaczenie na Polski Język Migowy hymnu Wisły Kraków przed meczem Ekstraklasy.

– Na gali wystąpiłem w podwójnej roli, ponieważ pod nieobecność pani prof. Barbary Gąciarz wręczałem nagrody. Momentami czułem się niezręcznie, ponieważ doceniono pomysły mojej organizacji. Żeby była jasność, kiedy rozpatrywano zgłoszenia dot. OM PZG, to nie głosowałem. Podobnie było w przypadku inicjatyw powiązanych z kimś z jury, wówczas ta osoba nie dokonywała wyboru – wyjaśnił Adam Stromidło.

Uniwersalne rozwiązania

Wśród wydarzeń nagrodę główną przyznano również za akcję „Lato w mieście. Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami” (https://naszesprawy.eu/edukacja/polkolonie-po-krakowsku-od-zawstydzenia-po-sukces/). Wyniki pojawiły się  tuż przed rozpoczęciem pierwszych w tym roku turnusów wakacyjnych ((https://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/wakacje-dla-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-w-krakowie/).

Z kolei w kategoriach architektonicznych zwyciężyły takie obiekty jak: Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce, Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów oraz Muzeum Książąt Czartoryskich. Natomiast Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało uznane Najlepszą Firmą wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

– Za sukces tego konkursu uważamy sporą konkurencję i wysoki poziom w poszczególnych kategoriach. Zaktywizowaliśmy środowiska naukowe, społeczne, architektów oraz organizacje pozarządowe, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Poznaliśmy rozwiązania przyjazne i bardzo pomocne każdej osobie. Również tej, która ma przejściowe trudności w poruszaniu się, w komunikowaniu, w poznawaniu świata – podkreśliła Elżbieta Kois-Żurek.

Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Po raz drugi zorganizowaliśmy konkurs „Kraków bez barier” w szerszej formule. W mojej opinii wprowadzenie nowych kategorii było bardzo dobrym krokiem. To odpowiedź na istniejące potrzeby. Cieszą nas pomysły, które w istotny sposób pomagają korzystać z tego, co miasto oferuje.

Nawet obecna sytuacja pandemiczna wymusiła stosowanie na szerszą skalę rozwiązań uniwersalnych, dostępnych dla wielu osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dodatkowo też zaktywizowała solidarność społeczną ludzi, którzy chcą pomagać bezinteresownie.

Również sam urząd stara się coraz bardziej otwarty. Wdrażamy ustawę o dostępności, jesteśmy w przededniu rozpoczęcia cyklu audytów i szkoleń. Podejmowane są realne działania. Wiemy, co do końca roku uda się nam osiągnąć w obszarze dostępności, a co w następnych latach. Dziś przede wszystkim dużym wyzwaniem jest dostępność cyfrowa oraz informacyjno-komunikacyjna.

Adam Stromidło, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, prezes OM PZG w Krakowie i członek kapituły konkursu

Mam wrażenie, że nowa odsłona „Krakowa bez barier” stała się impulsem dla organizacji pozarządowych, żeby przygotować coś fajnego i potrzebnego dla środowiska. I tak było też z pomysłami związanymi z OM PZG w Krakowie.

W kampanii #MamyWieleDoPowiedzenia poruszyliśmy bardzo ważną kwestię, a jednocześnie akcja promowała Kraków. Przypuszczam, że na Halloween Party 2019 przyjechałoby więcej niż 1300 osób, ale był limit miejsc. To bardziej nagroda indywidualna dla Karoliny Nawrot, która, obok Belgijki i Czecha, była pomysłodawczynią tej wielkiej imprezy.

Wygranym jest każdy, kto w swoim codziennym działaniu dokłada tę cegiełkę do budowania przyjaznej dla wszystkich przestrzeni publicznej. Statuetki, zresztą bardzo ładne, zachęcają do dalszego działania. Mamy już pewne pomysły i na pewno będziemy startować w kolejnych edycjach.

Kraków bez barier 2019

Budownictwo dostępne

– obiekty użyteczności publicznej

Nagroda główna: Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce

Wyróżnienie: Klub Osiedlowy K2O na Osiedlu Wizjonerów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”

– przestrzeń publiczna

Nagroda główna: Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów

Wyróżnienie: ciąg ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej

– obiekty i przestrzenie zabytkowe

Nagroda główna: Muzeum Książąt Czartoryskich

Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze

Wyróżnienie: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki za wprowadzenie technologii Nawigacja Głosowa Osób Zależnych NGOZ

Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Nagroda główna za projekt społeczny: kampania społeczna #MamyWieleDoPowiedzenia

Wyróżnienie za projekt społeczny: Klub rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych oraz projekt „Zamigaj MEK – znak migowy dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie”

Nagroda główna za wydarzenie społeczne: Halloween Party 2019 oraz akcja „Lato w mieście. Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami”

Wyróżnienie za wydarzenie społeczne: Human Week – I Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego oraz tłumaczenie na Polski Język Migowy hymnu Wisły Kraków przed meczem Ekstraklasy

Osobowość roku: Paweł Kękuś

Najlepsza Firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

Nagroda główna: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wyróżnienie: Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. W. Majka / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Data publikacji: 07.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również