W Krakowie uruchomiono Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W Szpitalu Klinicznym im. Józefa Babińskiego uroczyście uruchomiono w piątek Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Z pomocy placówki mogą korzystać młodzi ludzie do 21. roku życia, zameldowani w południowych dzielnicach Krakowa.

– Otwierając kolejne nowoczesne centrum zdrowia psychicznego dla dzieci, szerzymy ideę świadczenia pomocy środowiskowej, bliską miejscu zamieszkania osoby potrzebującej pomocy i jej najbliższego otoczenia – mówiła podczas otwarcia placówki wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podkreśliła, że w ramach działań bezpośrednio nadzorowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) w ostatnich pięciu latach prawie 400 mln zł przeznaczono na projekty wiążące się z przejściem od opieki instytucjonalnej do opieki lokalnej w psychiatrii. – Z czego prawie 170 mln zł na projekty wspierające psychiatrię dzieci i młodzieży – podkreśliła wiceminister.

Krakowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży to jeden z 11 ośrodków uruchomionych w ostatnim czasie dzięki funduszom z programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Program działania centrum jest oparty na doświadczeniach Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

– Nasze centrum oferuje innowacyjną formę opieki, która opiera się na podejściu środowiskowym. Zależy nam, żeby dziecko możliwie jak najlepiej funkcjonowało w swoim naturalnym środowisku: rodzinie i grupie rówieśniczej, dlatego opiekę nad dzieckiem będziemy zaczynać od kontaktu z rodziną, od nauczycieli, wychowawców i terapeutów środowiskowych – mówiła psychiatra i psychoterapeuta dr Dorota Wilanowska-Parda, kierująca nowym centrum. Rodzina musi najpierw wyrazić zgodę na udział innych osób w procesie leczenia.

Centrum obejmie opieką dzieci i młodzież z Borku Fałęckiego, Dębnik, Łagiewnik i ze Swoszowic. “Każdy zgłaszający się do nas młody człowiek będzie miał przygotowany indywidualny plan zdrowienia” – wyjaśniła lekarz. – Będziemy prowadzić psychoterapię indywidualną i grupową. Bardzo cieszymy się, że mamy też oddział dzienny, gdzie pacjent będzie przebywał codziennie – dodała Wilanowska-Parda.

Partnerami Szpitala Babińskiego są Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zaplanowano uruchomienie telefonicznej infolinii, gdzie zgłaszający się otrzymają podstawowe informacje, a operatorzy będą mogli rozeznać, jaka forma opieki jest najbardziej potrzebna. Lekarze psychiatrzy dziecięcy, psychoterapeuci, terapeuci i pielęgniarki będą współdziałać z rodzicami i nauczycielami. Oprócz wsparcia dla osób młodych w Centrum odbywać się będą warsztaty dla ich opiekunów.

Centrum działa w wyremontowanym i zaadaptowanym do potrzeb młodych pacjentów budynku IV B. Zostały w nim ulokowane działająca w szpitalu od 2019 roku Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, oddział dzienny dla 30 osób i “hostel” z ośmioma miejscami dla pacjentów, którzy ze względu na dobro procesu zdrowienia muszą na jakiś czas zamieszkać poza rodziną.

Remont budynku kosztował nieco ponad 6 mln zł, z czego prawie 400 tys. zł stanowiła dotacja przyznana przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, wsparcie pochodziło także ze środków samorządu województwa małopolskiego. Szpital w ramach europejskiego programu POWER ma zapewnione prawie 13 mln zł na funkcjonowanie centrum do połowy 2023 roku.

Od 2019 roku w szpitalu im. Babińskiego działa już Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Szpital prowadzi też trzy poradnie psychologicznych dla dzieci i młodzieży z Krakowa-Podgórza, Krakowa-Krowodrzy i ze Skawiny. (PAP)

Małgorzata Wosion, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również