W Łodzi rusza akcja informacyjna „Pełnosprawni, jazda stąd!”

„Pełnosprawni, jazda stąd!” – to hasło nowej kampanii informacyjnej, którą rozpoczął magistrat w Łodzi. Akcja ma w dobitnie przypominać, że miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

– Chcemy zwrócić uwagę ma niechlubne sytuacje, które zdarzają się nie tylko w Łodzi, ale w wielu miejscowościach – gdy miejsca parkingowe przeznaczone dla pojazdów, którymi jadą lub są przewożone osoby niepełnosprawne, są zajmowane przez pełnosprawnych, którzy mogliby zostawić swój samochód kilka czy kilkaset metrów dalej. Wyprodukowaliśmy na ten temat film opublikowany na YouTube oraz plakaty z hasłem kampanii, które pojawią się w przestrzeni miejskiej – poinformował wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na konferencji prasowej 16 grudnia br.

Wieczorek przypomniał, że niepełnosprawni stanowią 14 proc. polskiego społeczeństwa. W całym kraju wydano blisko 650 tys. kart parkingowych uprawiających do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, podczas gdy wytypowanych dla nich miejsc jest jedynie 13 tys.

Na jedną niebieską kopertę przypada 50 kart parkingowych. A jak ten stosunek wygląda w przypadku kierowców pełnosprawnych? Prawdopodobnie przypada ich najwyżej kilku na jedno miejsce parkingowe. Często kierowcy pełnosprawni stawiający na kopertach argumentują, że zostawiają samochód tylko na chwilkę, że nikt w tym czasie nie podjedzie. Tego nigdy nie wiemy – zaznaczył wiceprezydent.

Obserwacje wiceprezydenta potwierdził niepełnosprawny piłkarz Kamil Kwiatkowski. Jego zdaniem w Łodzi znalezienie wolnego miejsca do parkowania przez osobę z ograniczoną sprawnością bywa bardzo trudne. Często zdarzało mu się parkować w odległości kilkuset metrów od miejsca, do którego się udawał. Nawet w okolicach szpitali parkowanie przez osoby niepełnosprawne stanowi duży problem.

Współorganizatorem akcji, która będzie prowadzona także w mediach społecznościowych, jest firma Infosys. Obecnie zajmuje się ona również tworzeniem aplikacji, za której pomocą osoby niepełnosprawne będą mogły znaleźć na mapie Łodzi przyjazne dla siebie miejsca.

Hasło naszej kampanii jest mocne i kontrowersyjne, ale my chcemy właśnie uderzyć mocno w społeczeństwo. Zbliżają się święta, wpadamy w szał zakupowy i wiem, że wielu niepełnosprawnych wręcz rezygnuje z zakupów, bo wiedzą, że w okolicy sklepów mogą mieć problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania – dodała Magdalena Jóźwiak-Fedyk z firmy Infosys.

Według rzeczniczki osób niepełnosprawnych w Łodzi Katarzyny Trędy-Pisery jej podopieczni bardzo często sygnalizują problemy z parkowaniem w mieście, m.in. zgłaszane są skargi na administratorów budynków, którzy nie chcą wyznaczyć specjalnego miejsca parkingowego na terenie nieruchomości.

Dostajemy także sygnały, że np. wnuczek posługuje się bezprawnie kartą niepełnosprawnego dziadka. Prawo jest restrykcyjne – zaparkowanie pojazdu na miejscu dla osoby niepełnosprawnej to mandat w wysokości 500 zł, a używanie bezprawnie karty niepełnosprawnego to dużo wyższa kara. Ale to nie restrykcje zmienią tę rzeczywistość, lecz świadomość społeczna, stąd nasza akcja – dodała rzeczniczka.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji: 16.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również