Warunkiem, by przejść ze swojej grupy szczepień do wyższej, będzie skierowanie od lekarza

Mechanizm przechodzenia powyżej swojej grupy szczepień dla osób mających choroby współistniejące, określone w Narodowym Programie Szczepień, będzie działał nieco później; warunkiem będzie wizyta u lekarza i wystawienie przez niego skierowania – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany 15 stycznia na konferencji prasowej, dlaczego w systemie zgłoszeń nie ma możliwości dla osób poniżej 70. roku życia wskazania ich chorób przewlekłych, które zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami miały upoważniać do szybszego szczepienia przeciw COVID-19.

– To formularz, w którym deklarujemy gotowość do zaszczepienia. I ten formularz jedyne co powoduje, to, że jak przychodzi nasza grupa wiekowa i rozpoczyna się szczepienie naszej grupy wiekowej, to do nas trafia ta informacja jako do pierwszych i mamy dzięki temu łatwiejszy dostęp do wyboru terminów w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej. Natomiast ten mechanizm w grupie seniorów powyżej 70. roku życia nie działa, bo to jest grupa najbardziej wrażliwa i najbardziej narażona na trudny przebieg choroby – wskazywał pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Dworczyk zaznaczył, że mechanizm przechodzenia powyżej swojej grupy, czyli możliwości zaszczepienia się szybciej, przy posiadaniu chorób współistniejących, określonych i wymienionych w Narodowym Programie Szczepień, będzie działał nieco później. – I tak warunkiem tego, żeby przejść ze swojej grupy do wyższej, będzie wizyta u lekarza i wystawienie przez tego lekarza skierowania do tego przyspieszonego szczepienia – oświadczył szef KPRM. (PAP)

Wiktoria Nicałek, fot. Nataliya Vaitkevich / pexels.com

Data publikacji: 15.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również