Wiceminister Ł. Krasoń o dostępności i pracach nad nowelizacją ustawy o rentach socjalnych

Dostępność dla wszystkich, w tym do obiektów historycznych oraz dodatki specjalne do rent socjalnych były głównymi tematami , które poruszył w rozmowie na antenie Radia Kraków Łukasz Krasoń, wiceminister w resorcie rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

– Będę dążył, żeby inspektorat dostępności za tej kadencji Sejmu powstał i żeby sprawczość takiego inspektoratu była naprawdę znacząca” – zadeklarował. Chodzi o to, by oddawane do użytku budynki odbierali – obok strażaków i specjalistów innych dziedzin – także inspektorzy dostępności.

– Obejmując urząd pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami jako jeden z celów postawiłem sobie (…) powstanie inspektoratu dostępności, czyli takiego miejsca, które będzie już na etapie projektowania nowych budynków, ale także remontów poszczególnych obiektów, sprawdzać dostępność danego miejsca pod kątem osób z różną niepełnosprawnością – wyjaśnił Krasoń.

– Bardzo bym chciał, żeby osoby z niepełnosprawnościami aktywnie angażowały się w życie także w takich miejscach. To będzie wielka radość móc powiedzieć (…), że mamy świetnych inżynierów od projektowania uniwersalnego, ludzi z różnym stopniem niepełnosprawności. Ci ludzie będą mieć świetną pracę, ci ludzie będą mogli pomagać takim jak oni – podkreślił.

Uważa również, że osoby z niepełnosprawnością powinny mieć „swobodny dostęp do obiektów kultury – do kina, zamku, muzeum, nawet jeśli ten zamek czy muzeum powstało lata temu i konserwator zabytków w pierwszym odruchu mówi „nie dotykać, bo to jest relikt przeszłości, którego nie możemy zmieniać”.

– Tutaj bardzo ważne jest pytanie, czy te poszczególne obiekty historyczne mają służyć tylko jako obiekt westchnień, czy jednak służyć człowiekowi, by pomóc mu obcować z historią. Wydaje mi się, że to drugie i osoby z niepełnosprawnością też powinny mieć do tego dostęp – podkreślił Krasoń.

Odnosząc się do pomysłu wprowadzenia obligatoryjnych wind w budynkach dwupiętrowych, oznajmił, że poszedłby dalej, bo powinny być one również w budynkach jednopiętrowych.

Pełnomocnik poinformował również, że na posiedzeniu podkomisji zajmującej się rozpatrzeniem projektu ustawy o zwiększeniu kwoty renty socjalnej, które miało miejsce 9 maja, przedstawiono dwie poprawki.

– Teraz już nie mówimy o podniesieniu renty socjalnej jako takiej do kwoty najniższej krajowej, tylko mówimy o tym, że będzie dodatkowy dodatek, który będzie zwiększał kwotę, którą otrzymuje osoba z niepełnosprawnością i orzeczeniem niezdolności do samodzielnej egzystencji – powiedział.

Oprac. rhr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 14.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również