Wicepremier Gliński odwiedził centrum opiekuńczo-mieszkalne w Dąbrowie

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odwiedził 28 czerwca powstające dzięki rządowemu wsparciu centrum opiekuńczo-mieszkalne we wsi Dąbrowa (Łódzkie). Do użytku oddano już część placówki z mieszkaniami chronionymi, w planach jest budowa ośrodka opieki wytchnieniowej.

– W polskich miasteczkach i wsiach budujemy takie centra opieki – dla naszych współobywateli, którzy są niepełnosprawni, potrzebują wsparcia stałego, systemowego albo dziennego. To jest wspólne działanie oddolnych społeczności i władz lokalnych, które szukają źródeł dofinansowania – a w tej chwili system jest taki, że jest bardzo wiele możliwości uzyskania dofinansowania ze źródeł rządowych – podkreślił Gliński.

Zdaniem wicepremiera ważne jest, że tak użyteczne inwestycje powstają nie tylko w centrach dużych miast, ale także w mniejszych ośrodkach, praktycznie w każdej gminie.

– Mamy wielu współobywateli, którzy potrzebują stałego, profesjonalnego wsparcia. To też odciążenie dla rodzin opiekujących się niepełnosprawnymi przez 24 godziny na dobę. Dzięki tego typu instytucjom możemy poprawiać możliwości funkcjonowania rodzin – dodał.

W opinii Glińskiego uruchamianie tego typu placówek stanowi wyraz realizacji zasady pomocniczości opisanej w polskiej konstytucji.

– Zasada ta oznacza nie to, że bogatszy pomaga biednemu – to coś znacznie więcej, to pomoc dla samopomocy. Jeżeli ktoś oddolnie jest aktywny potrafi być przedsiębiorczy, to rząd i kolejne szczeble administracji są zobowiązane pomóc mu w tych działaniach, przekazując środki lub poprzez programy będące pewnym montażem finansowym.(…) dzięki zasadzie pomocniczości możemy sprawiedliwie rozdzielać środki publiczne na potrzeby w całym kraju – zaznaczył.

Na utworzone dzięki rządowemu wsparciu pierwsze w regionie łódzkim centrum opiekuńczo mieszkalne we wsi Dąbrowa w gminie Jeżów złożą się dwa obiekty – pierwszy z nich, który odwiedził wicepremier, został właśnie oddany do użytku. W zmodernizowanym budynku dawnych czworaków utworzono m.in. mieszkania chronione, w których będzie mogło zamieszkać 10 osób, a kolejnych 10 uzyska pomoc w systemie opieki dziennej. Z kolei na sąsiedniej działce powstanie budynek, w którym opiekę wytchnieniową będzie mogło uzyskać 20 osób.

– Podpisaliśmy 28 czerwca kolejną umowę, opiewającą na 2,5 mln zł wsparcia, które płynie z Ministerstwa Rodziny. To inicjatywa minister Marzeny Maląg, która w różnych częściach Polski będzie lokowała centra opiekuńczo mieszkalne dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności, po to by adaptować je do normalnego, samodzielnego życia czy też umożliwić korzystanie z różnorodnych form terapii, by podnosić komfort ich życia – wyjaśnił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 29.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również