Wrocław przedstawił Standardy kształtowania przestrzeni miejskiej

Wrocław przedstawił Standardy kształtowania przestrzeni miejskiej

Wrocław przedstawił 21 stycznia "Standardy dostępności przestrzeni miejskiej" - zbiór wytycznych, jak tworzyć przestrzeń miejską bez barier. Nad realizacją założeń ma czuwać specjalne biuro powołane w urzędzie miejskim.

120-stronicowy dokument przygotowała Fundacja „Polska bez barier”. Jego założeniem jest wskazanie rozwiązań´ podnoszących dostępność przestrzeni miasta i jej dostosowanie do potrzeb mieszkańców.

– Od dawna we Wrocławiu mówimy o tym, że budujemy miasto dostępne dla wszystkich, miasto myślące o tych, którym z różnych powodów trudniej jest się po tym mieście poruszać. Chcemy, aby każdy, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ale także seniorzy i rodzice z dziećmi, mogli korzystać z miejskich przestrzeni – mówił naj konferencji prasowej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jak tłumaczył, wytyczne zawarte w „Standardach dostępności przestrzeni miejskiej” są skierowane do architektów, planistów, inżynierów i wykonawców, a także zarządców nieruchomości oraz pracowników administracji publicznej. – Te standardy uzupełniają to, czego w przepisach prawa powszechnie obowiązującego nie ma. Przygotowaliśmy wytyczne, do których stosowania będziemy zachęcać; wierzę w zbiorową odpowiedzialność za przestrzeń publiczną ogólnie dostępną – podkreślił Sutryk.

Dodał, że zmiana miasta to proces i Wrocław nie jest „miastem skończonym”. – Nie zmienimy zastanych miejsc i elementów od jutra. Jednak ważne jest to, żeby nowe przestrzenie kształtować już, biorąc pod uwagę wytyczne płynące z tych standardów, oraz wspólnie zastanowić się nad tym, jak ulepszać już istniejące obiekty – powiedział prezydent Wrocławia.

– Standardy to też wsłuchiwanie się w głosy środowiska, bo w polskim prawie budowlanym jest luka i potrzeba dodatkowego wsparcia. Lubimy bardzo konkretne działania służące wprowadzaniu dostępności. Standardy są jednym z takich elementów – mówił prezes Fundacji „Polska bez barier” Maciej Augustyniak.

Natomiast rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością Bartłomiej Skrzyński zwrócił uwagę, że Wrocław jest szóstym miastem w Polsce – po Gdyni, Warszawie, Łodzi, Koninie i Poznaniu – które wprowadza takie „Standardy”. Dodał, że dokument był szeroko konsultowany, m.in. w miejskich instytucjach i spółkach oraz z organizacjami pozarządowymi.

Prezydent Wrocławia zapowiedział także, że w urzędzie miasta powstanie biuro „Wrocław bez Barier”, którego dyrektorem będzie Bartłomiej Skrzyński. – Chodziło o to, aby w jednym miejscu zebrać wszystkie zagadnienia, które dotyczą podnoszenia jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki powstaniu biura lepiej skoordynujemy wsparcie udzielane przez instytucje miejskie oraz lepiej zaadresujemy działania do bardzo konkretnych osób – wyjaśnił Sutryk. Do zadań biura będzie należało m.in. koordynowanie i monitoring wdrażania „Standardów” i wdrażanie Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

– „Wrocław bez barier” to zobowiązanie i proces. Nie zaczęliśmy działać wczoraj i nie skończymy jutro. Wiele wyzwań przed nami, ale gdyby popatrzeć wstecz, na szpilkostradę, remont Stadionu Olimpijskiego, Europejską Stolicę Kultury czy The World Games, to udowodniliśmy, że można – dodał Skrzyński. (PAP)

Agata Tomczyńska, fot. wroclaw.pl

Data publikacji: 22.01.2019 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również