Współpraca z USA zapewni dostęp do najnowszych terapii onkologicznych

Podpisanie umowy w MD ANderson Cancer Center

Dostęp do najnowszych terapii i wiedzy m.in. o rzadkich nowotworach zapewni polskim pacjentom współpraca resortu zdrowia z centrum onkologicznym MD Anderson Cancer Center w Houston – ocenia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

14 czerwca czasu lokalnego prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przed podpisaniem porozumienia Szumowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w USA, że MD Anderson Cancer Center to „czołowa placówka onkologiczna na świecie, której budżet jest porównywalny z jedną czwartą czy jedną trzecią budżetu Polski na zdrowie”.

– Tutaj są najciekawsze, najnowsze terapie i praktyki, najwięcej wiedzy, choćby o rzadkich nowotworach – zaznaczył minister zdrowia. Zauważył również, że „wiedza (na ten temat – PAP) jest rozproszona po świecie, a tu jest ona skumulowana”.

– Porozumienie ma dać polskim pacjentom dostęp do tej wiedzy, do najlepszych praktyk klinicznych, ale też badawczych – podkreślił Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że chodzi o wiedzę m.in. „czy dane procedury, które moglibyśmy zaimplementować w Polsce, są kosztowo efektywne w dużej grupie pacjentów w długim czasie”.

– Z drugiej strony wiemy, że badania kliniczne są tą pierwszą ścieżką dostępu dla tych pacjentów do tych supernowoczesnych technologii i o tym dzisiaj rozmawialiśmy z zespołem MD Anderson Cancer Center – powiedział Szumowski. – Rozmawialiśmy o tym, jak możemy je zaimplementować (…) w zakresie terapii nowotworowej w Polsce (…), żeby polscy pacjenci mieli dostęp do tych leków i nowych terapii immunologicznych – dodał.

Szumowski poinformował, że podczas rozmów z MD Anderson poruszany był także temat dostępu do opinii ekspertów amerykańskiego centrum onkologicznego.
– Chcielibyśmy również wysłać tutaj grupy badaczy z Polski – lekarzy, pielęgniarki, które uczestniczyłyby w terapiach, szkolenia w zakresie specyficznych nowoczesnych terapii, a później przenieśli tę wiedzę do Polski, żeby ta grupa już później działała w naszym kraju i leczyła w Polsce pacjentów zgodnie z najnowszym stanem wiedzy i najnowszymi technologiami.

– Chodzi też o to, by zacząć stosować pewne terapie w Polsce dla pacjentów, którzy mają rzadkie choroby – podkreślił minister.
Szumowski przypomniał też, że kilka miesięcy temu podpisane zostało porozumienie między MD Anderson Cancer Center a Agencją Badań Medycznych o współpracy w zakresie badań klinicznych i badań naukowych.

– Jedno z drugim bardzo dobrze współgra, bo teraz będziemy mogli choćby prosić MD Anderson, żeby recenzowali pewne dokumenty, które produkuje Ministerstwo Zdrowia – zaznaczył. Jak dodał, chodzi m.in. o plany leczenia i diagnostyki raka na 10-20 lat. – Chcielibyśmy, żeby taki dokument miał szansę być oceniony nie tylko przez polskich ekspertów, ale też międzynarodowych i to jest też zawarte w porozumieniu – dodał Szumowski.

Na początku marca tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Badań Medycznych. Resort zdrowia, który odpowiadał za opracowanie koncepcji, wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań.

Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia.

Dorota Stelmaszczyk, Rafał Białkowski, fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Info: PAP – Nauka w Polsce

Data publikacji: 17.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również