Wyjątkowy Tydzień w Krakowie. Klucze do miasta przekazane

Trwa XXV Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. Jego oficjalna inauguracja odbyła się 7 czerwca na Rynku Głównym. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, w tym dwoje zastępców prezydenta Krakowa. Na scenie swoje talenty zaprezentowały osoby z niepełnosprawnościami. Z kolei w miasteczku kiermaszowym zostały przygotowane różne atrakcje.

Za nami rozpoczęcie 25. edycji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”. To przedsięwzięcie jest realizowane przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Inauguracja odbyła się w samo południe, na scenie znajdującej się w sąsiedztwie Wieży Ratuszowej.

– Kraków przyszłości, który proponujemy razem z panem prezydentem Aleksandrem Miszalskim, to właśnie Kraków inkluzywny. Chcemy, żeby każdy mieszkaniec i każda mieszkanka byli równi. Bardzo nam zależy na tym, żeby dostosować miasto zarówno pod względem architektury, usług publicznych, jak i działań do tego, żeby osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami mogły się czuć w naszym mieście bezpiecznie i szczęśliwie – powiedziała Maria Klaman, zastępca prezydenta Krakowa.

Jak zaznaczyła w swoim wystąpieniu, jest pod wielkim wrażeniem działalności Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. Podkreśliła, że tylko w ubiegłym roku przeznaczono niemalże 10 milionów złotych na działania związane z poprawą życia OzN. Wśród nich są m.in. Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem czy kluby rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością. W kolejnych latach te wszystkie działania będą kontynuowane, a ponadto pojawią się nowe propozycje.

Zastępcy prezydenta Krakowa Maria Klaman oraz Stanisław Mazur przekazali klucze do miasta przedstawicielom organizacji pozarządowych. Odebrali je przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych i prezes OM PZG w Krakowie Adam Stromidło, a także przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i prezes Fundacji MATIO Paweł Wójtowicz. W uroczystości rozpoczęcia Tygodnia wzięli tez udział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal oraz radna Miasta Krakowa Alicja Szczepańska.

Okno na świat
Program inauguracji objął różne atrakcje od godziny 10 do wieczora. Zwieńczeniem był koncert zespołu Kombii. Zanim wystąpił Grzegorz Skawiński z kolegami, na Rynku Głównym zagrały Latające Talerze. Wcześniej na scenie obok Wieży Ratuszowej został zaprezentowany dorobek OzN. Można było podziwiać m.in. Marię Kalisz i Jerzego Godawskiego, mistrzów Polski w paratańcu sportowym w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Obok funkcjonowało miasteczko kiermaszowe, w którym zdecydowaną większość stoisk zajęły organizacje pozarządowe działające na rzecz OzN. Wśród nich znalazły się m.in. MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę i Fundacja Pełna Życia. Ale zaprezentowały się również m.in. UMK, ZUS, policja oraz straż miejska.

Po raz kolejny w inauguracji wzięła udział Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Przy jej stanowisku można było dostrzec aktorów Teatru Stańczyk działającego od 2002 r. Tak jak w poprzednich latach, FSON zrealizowała plener artystyczny „Pod niebem Krakowa”. Tradycyjnie już spore zainteresowanie wzbudziło malowanie stopami w wykonaniu Stanisława Kmiecika.

Prace malarskie można też było podziwiać dzięki OM PZG w Krakowie. Swoje talenty zaprezentowali bowiem twórcy z Koła Malarskiego Lajkonik. Obok wystawiono dzieła pań z Koła Robótek Ręcznych Szydełko, które też działa w tym Oddziale.

Z kolei po raz pierwszy w obchodach Tygodnia wzięła udział Fundacja Piotra Pogona Drabina. Ta organizacja pozarządowa zaprosiła na spotkanie integracyjno-motywacyjne. Podczas niego promowała książkę „W POGONi za Życiem” autorstwa Piotra Pogona i Marcina Gazdy.

– Jestem zaskoczony poziomem i skalą imprezy. Dla mnie uczestnictwo w niej to podwójna radość, bo fundacja podejmuje kolejne działania, m.in. dzięki możliwościom stwarzanym przez UMK. Takie wyjście do ludzi to świetna szansa dla NGO-sów do zaprezentowania swojej oferty. Jednocześnie widać, że środowisko OzN i podmiotów działających na ich rzecz jest duże – powiedział „NS” Piotr Pogon, prezes zarządu Fundacji Piotra Pogona Drabina.

Na sportowo i z warsztatami
UKS Salwator NPS zorganizował po raz kolejny Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w wiosłowaniu na ergometrze. Była też przestrzeń do gry w koszykówkę na wózkach. Zainteresowani mogli poznać bliżej tę dyscyplinę sportu dzięki Fundacji For Heroes, która prowadzi pierwszoligową drużynę.

Tak jak w ubiegłym roku, na Rynku Głównym zagościł showdown. To gra stworzona dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Rozgrywka odbywa się na specjalnym stole z bandami. Zawodnicy korzystają z drewnianych rakietek, a ich celem jest umieszczenie piłeczki w bramce przeciwnika. O promocję tej dyscypliny sportu zadbało Stowarzyszenie Warto Być Razem.

Z kolei Fundacja Brak Barier postawiła na trening crossfitu. W pobliżu znajdowało się stanowisko do siłowania się na rękę, które zostało przygotowane przez Heavy Arms Kraków.

Chętni mogli też uczestniczyć w różnych warsztatach. Fundacja Instytut Rozwoju Człowieka skupiła się na tematyce wyplatania biżuterii, a Fundacja Nie Widząc Przeszkód – na kwestiach kulinarnych.

XXV TON potrwa do 14 czerwca. W jego ramach przewidziane są m.in. imprezy kulturalne, rekreacyjne, sportowe, integracyjne oraz warsztaty. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie www.krakow.pl/bezbarier.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami
Już po raz 25. organizujemy Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Za każdym razem emocje związane z przygotowaniem tego wydarzenia nie są mniejsze, a w tym roku odczuwamy naprawdę coś wyjątkowego. Na pewno ma to związek z jubileuszową edycją.
Idea Tygodnia nie zmieniła się od samego początku, ale mówimy już o innej skali niż kiedyś. Bardzo cenię sobie to, że nasi partnerzy społeczni, czyli organizacje pozarządowe, tak licznie odpowiadają na zaproszenie UMK i w sposób profesjonalny potrafią się zaprezentować. Dzięki temu idea krzewienia szeroko rozumianej tematyki niepełnosprawności jest realizowana. Wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje na Rynku Głównym podczas inauguracji. Tłumy mieszkańców i turystów podchodzą do namiotów, biorą ulotki czy gadżety, rozmawiają z przedstawicielami NGO-sów. To bardzo ważne, bo to też przekłada się na świadomość społeczeństwa.
Nazwa „Kocham Kraków z Wzajemnością” jest nieco prowokacyjna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Chcemy skłonić do refleksji, czy osoby z niepełnosprawnościami faktycznie mogą w mieście funkcjonować na równi z ludźmi pełnosprawnymi.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 11.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również