Wystawa IDEM i debata o projektowaniu uniwersalnym wkrótce w Warszawie

IDEM (łac. taki sam) to tytuł wystawy, która w marcu zagości w przestrzeniach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Studenci Katedry Mody Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują projekty koszul, stworzone z myślą o osobach borykających się z różnego rodzaju dysfunkcjami. Projekt to efekt kilkumiesięcznej pracy, a jego założeniem było połączenie funkcjonalności i estetyki. Zaprojektowane rozwiązania mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.

Prace zrealizowane zostały pod kierunkiem dr. Krzysztofa Skorupki, w ramach zajęć w Pracowni Konstrukcji i Technologii Ubioru ASP w Warszawie.

– Moi studenci jako przyszli projektanci ubioru zmuszeni będą do podejmowania decyzji projektowych, uwzględniających nie tylko tendencje i kierunki w modzie, lecz także konkretne uwarunkowania grup odbiorców – mówi dr Krzysztof Skorupka. – Tworząc modele, nazwali konkretne dysfunkcje i związane z nimi utrudnienia. Bazując na klasycznej koszuli, transformując formę i proporcje, uzyskali nowe kształty, odpowiadające konkretnym potrzebom, ale zachowując nadal jasno określony charakter ubioru. Projekt IDEM jest nie tylko kolejnym etapem procesu dydaktycznego, ale również próbą wyrównywania szans odbiorców, podejmowaną przez młodych twórców, mających w znacznym stopniu wpływ na przyszłość.

– Wystawę traktujemy jako pretekst to szerszego spojrzenia na projektowanie uwzględniające szczególne potrzeby – mówi kurator, Maria Borczuch z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Funkcjonalność, estetyka i komfort
Przed studentami Katedry Mody Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postawiono wyzwanie. Stanęli oni przed zadaniem zaprojektowania koszul dla osób niepełnosprawnych.

Człowiek w pełni sprawny nie zdaje sobie sprawy z ograniczeń i trudności z jakimi zmaga się osoba niepełnosprawna. Studenci musieli najpierw wejść w nieznany im świat. Nie tylko poznać, ale i zrozumieć, jak funkcjonuje człowiek, który na co dzień musi poradzić sobie np. z zapięciem koszuli mając tylko jedną sprawną rękę lub z palcami, które nie są mu posłuszne). Poza oczywistymi kwestiami takimi jak wygoda, funkcjonalność i łatwość w zakładaniu i zapinaniu koszul, studenci mieli za zadanie stworzyć projekt atrakcyjny wizualnie. Ubranie miało zdobić odbiorcę.

Młodzi adepci sztuki mody opracowali koszule z łatwym zapięciem na magnesy dla osób z trudnościami z chwytaniem, a koszule wykonane z miękkich i naturalnych materiałów dla osób z nadwrażliwością na dotyk – każdy model posiada wyjątkowe cechy, mające zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort i swobodę ruchu.

Ubiór dla osób niepełnosprawnych odgrywa istotną rolę zarówno w aspekcie praktycznym, jak i psychospołecznym. Odpowiednio zaprojektowana koszula może znacząco wpłynąć na komfort, funkcjonalność i samodzielność osób z niepełnosprawnościami. Odpowiednia konstrukcja odzieży dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób o różnych dysfunkcjach ciała, może ułatwiać codzienne czynności związane z samodzielnym życiem.

Studentom udało się stworzyć projekty, które przyczyniają się do wzrostu poczucia pewności siebie. Dzięki głębokiej analizie tematu, stworzyli projekty zapewniające użytkownikowi maksymalny komfort i swobodę ruchu. Koszule jakie powstały w pracowni dr Krzysztofa Skorupki są dojrzałymi projektami świadomych młodych projektantów, które mogą pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku siebie oraz integracji społecznej.

Wystawa ma nie tylko podkreślać istotę funkcjonalności i dostosowania koszul do konkretnych potrzeb danych osób, ale również promować ideę projektowania uniwersalnego.

Najważniejsze informacje:
Czas trwania wystawy: 5-22 marca 2024
Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7 Warszawa
Wernisaż wystawy: 5 marca, godz. 17.30
Kurator: Maria Borczuch
Organizatorzy: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Fundacja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
Patroni: Integracja LAB, Stowarzyszenie Projektowe SPFP

Partner Wydarzenia: HEWI Polska

Debata o projektowaniu uniwersalnym
O projektowaniu uniwersalnym porozmawiamy podczas debaty, zaplanowanej w trakcie wernisażu wystawy 5 marca 2024 roku godz. 17.30.

Wezmą w niej udział wykładowcy ASP w Warszawie i doświadczeni projektanci członkowie Stowarzyszenia Projektowego SPFP: dr Jan Buczek, Ewa Hiller, Kamil Kowalski z Fundacji Integracja LAB oraz Maciej Jaworski z firmy HEWI – ekspert w dziedzinie rozwiązań sanitarnych bez barier.

We współpracy z firmą HEWI, w trakcie trwania wystawy, zostaną zorganizowane także warsztaty dla studentów, dotyczące projektowania obiektów z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci, poza dużą dawką teorii, będą mieli okazję, by przekonać się osobiście jak osoby niepełnosprawne odczuwają przestrzeń.

Info i mat. graficzne: Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Data publikacji: 04.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również