„Zaległe” Gale Nagrody Mr. Disabled

Szymon Klimza i senator Marek Plura

W piątek 1 kwietnia, po dwóch latach przerwy, odbyła się uroczysta Gala konkursu „Mr. Disabled” (z ang. pan niepełnosprawny). Z powodu wcześniejszych pandemicznych obostrzeń rozdanie statuetek za 2021 rok połączono z wręczeniem „zaległych” za 2020. Ideą konkursu jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy wykazują wielką determinację i mimo niepełnosprawności, z którą się zmagają, osiągają sukcesy w różnych obszarach życia.

To swego rodzaju męski odpowiednik konkursu Lady D., który w tym roku będzie obchodził swoje 20-lecie.

Ewa Sprus, fundatorka Fundacji Mr. Disabled: – Jest to nagroda wyjątkowa, podobnie jak osoby, które ją otrzymują, są osobami wyjątkowymi. Mimo różnych przeciwności losu osiągają wielkie sukcesy. Ta statuetka jest wyrazem wdzięczności, drodzy panowie, za to, co robicie. Moim marzeniem jest także to, żeby była motorem napędowym do działania w całym naszym środowisku. Żeby osoby z niepełnosprawnością nigdy nie zapomniały, że marzenia można realizować.

Statuetki wręczane były w pięciu kategoriach: życie społeczne, życie zawodowe, kultura, sport i po raz pierwszy – nagroda zespołowa.
Tym razem Galę zorganizowano w Rudzie Śląskiej, w niecodziennym miejscu – Stacji Biblioteka. To przejęty i zrewitalizowany przez miasto zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Obiekt został nagrodzony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, wybrany „Dworcem Roku 2019”.
Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu to jednocześnie czynna stacja kolejowa, obsługująca pasażerów, a także biblioteka i sala będąca miejscem wielu wydarzeń.

Laureaci Nagrody „Mr. Disabled”

Życie społeczne
2020 – Szymon Klimza z Warszowic. Po wypadku porusza się na wózku inwalidzkim, jest aktywny w życiu zawodowym, sportowym i społecznym. Uprawia sporty ekstremalne, jest członkiem klubu sportowego Veloaktiv z Krakowa, zajmuje się kolarstwem i wakebordem osób z niepełnosprawnościami. Odwiedza szkoły i ośrodki, dzieląc się doświadczeniem i swoim przykładem.
Został również ambasadorem kampanii społecznej Avalon Extreme, która miała na celu pokazywać, że w świecie sportu nie ma barier i nawet sporty ekstremalne mogą uprawiać także osoby z niepełnosprawnościami. Nagrodę wręczał m.in. senator Marek Plura.

2021 – Marian Nowak z Zabrza, prezes Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych z Zabrza.
To Stowarzyszenie zajmujące się osobami po zabiegu usunięcia krtani, zapewnia laryngektomowanym rehabilitację mowy i głosu, fizyczną, psychiczną, społeczną i zawodową. Pan Marian sam przeszedł długą drogę do odzyskania mowy, postawił sobie w życiu cel – nauczyć na nowo mówić jak największą liczbę osób. Współpracuje z logopedami i lekarzami.

Życie zawodowe
2020 – Piotr Grela z Gliwic – dziennikarz, choruje na mukopolisacharydozę. Cierpi na nią od urodzenia, polega na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy. Absolwent dziennikarstwa na UŚ, dziennikarz, wcześniej zatrudniony w Dzienniku Zachodnim, Radiu Plus, obecnie redaktor w biurze prasowym Piast Gliwice.

2021 – Mirosław Jędrowski piosenkarz, wodzirej, kompozytor z Chorzowa. Z powodu choroby nowotworowej artysta ma amputowaną nogę, występuje na scenie mimo trudności z poruszaniem się; ze swoim zespołem biesiadnym od ponad 20 lat.
Tryska energią, Jędrowski Show to potężna dawka humoru, zabawy, uśmiechu, dobrej muzyki. Każda biesiada śląska, karczma piwna czy też babski comber z Mirkiem Jędrowskim gwarantuje dobrą zabawę.

Sport
2020 – Artur Pióro z Sosnowca. Niesłyszący sportowiec, pływak. Jak sam mówi ma około czterystu medali tylko tych ważniejszych. Wielokrotnie stawał na podium igrzysk, mistrzostw świata i Europy. Medale zdobyte w zawodach dla niesłyszących, jak i ze słyszącymi, w tym spora kolekcja medali mistrzostw Polski słyszących, wywalczone w barwach AWF Katowice. Najcenniejsze dla niego to dwa złota z Igrzysk Olimpijskich Głuchych, rozegranych w Sofii.

Za 2021 rok nagrody w tej kategorii nie przyznano.

Kultura
2020 – Marek Judycki Ruda Śląska – twórca w wielu dziedzinach – plastyk, karykaturzysta, poeta, pasjonat historii i heraldyki. Emerytowany nauczyciel, od kilkunastu lat niepełnosprawny ruchowo.
Z pochodzenia kielczanin, rudzianin z wyboru. Tutaj zetknął się z nowym językiem, który bardzo mu się spodobał, postanowił się nauczyć innej składni, nowych wyrazów, aż w końcu zaczął tworzyć utwory w języku śląskim i zdobywać za to wyróżnienia w konkursach poetyckich.
Kolejna pasja – wycinanki z czarnego papieru – motywy klasyczne, biblijne, mitologiczne, historyczne, roślinne, obyczajowe, portrety, pejzaże miast.

2021- Marcin Cięszczyk z Zabrza – niewidomy od urodzenia muzyk, jego niepełnosprawność nie pozwala mu na czytanie z nut, ma bardzo dobry słuch i pamięć. Kiedyś preferował muzykę rozrywkową, ale od zawsze marzył aby być organistą, od kilku lat nim jest, w parafii św. Antoniego w Zabrzu. Ponadto – wolontariusz, regularnie odwiedza mieszkańców DPS w Zabrzu z… akordeonem.
Na kanale youtube można zobaczyć reportaż o nim “Marcin niewidomy organista” w programie: „Po drugiej stronie ulicy”.

Nagroda Zespołowa
2020 – Cafe Równik z Wrocławia, w której rolę barmanów i kelnerów pełnią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Przyjechali w towarzystwie swoich terapeutów, z którymi na co dzień odbywają zajęcia terapeutyczne. Panie pracujące w Cafe Równik są podobno bardzo dumne ze swoich kolegów, po powrocie męskiej części zespołu panie składały gratulacje i serdeczne życzenia.

2021 – Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej z Rudy Śląskiej, którego załoga liczy 115 osób, w tym 88 osób z niepełnosprawnościami, 45 procent stanowią panowie. Praca jest dostosowana do ich możliwości, pracownicy mają zapewnioną pomoc medyczną, wsparcie psychologa, fizjoterapeutów, a także rehabilitację społeczną.

Górnośląskie Złote Serca
Podczas Gali wręczono również statuetki Górnośląskiego Złotego Serca. Otrzymali je Teatr Śląski w Katowicach za Festiwal Open The Door i tenor Sylwester Targosz-Szalonek za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, między innymi koncertował na każdej z Gali Mr Disabled nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia.

Ewa i Krzysztof Sprusowie – inicjatorzy i dotychczasowi organizatorzy nagrody Mr. Disabled – z powodów osobistych musieli zrezygnować z tych działań, założyli Fundację, powierzając jej kontynuację Nagrody Mr Disabled.
Uhonorowano ich Nagrodą Specjalną Górnośląskiego Złotego Serca.

Czas spędzony w Stacji Biblioteka umilili nagrodzeni artyści Mirosław Jędrowski z Magdaleną Zocłońską i tenor Sylwester Targosz Szalonek, a także Tomasz Kostek.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska-Ciszak, fot. autorka, Facebook Fundacji Mr. Disabled

Data publikacji: 13.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również