Zarzut znęcania się dla b. pracownicy MOPS w Gnieźnie

Zarzut znęcania się dla b. pracownicy MOPS w Gnieźnie

Zarzut znęcania się nad osobą nieporadną postawiła prokuratura w Gnieźnie (Wielkopolskie) byłej pracownicy tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) Karinie G. Kobieta biła i upokarzała 80-letnią niewidomą podopieczną; w środę została zatrzymana.

Sprawa wyszła na jaw dzięki nagraniu z ukrytej kamery zainstalowanej przez bliskich 80-latki. Na nagraniu widać, jak opiekunka wielokrotnie uderza podopieczną i na nią krzyczy. Karina G. straciła pracę w MOPS, kontrolę w ośrodku wszczął wojewoda, sprawą zajęła się też prokuratura.

Po ujawnieniu sprawy, przez kilka dni trwały poszukiwania byłej pracownicy MOPS. Jak poinformował PAP 7 listopada rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski, tego dnia rano kobieta sama skontaktowała się z prokuraturą w Gnieźnie i powiadomiła, że przebywa w miejscu zamieszkania. Tam zatrzymała ją policja.

– Kobieta usłyszała zarzut znęcania się nad osobą nieporadną z uwagi na stan zdrowia i wiek. Grozi jej ośmioletnie więzienie. Przed zakończeniem jej przesłuchań nie możemy podać, gdzie przebywała przez ostatnie dni i jakie środki zapobiegawcze zostaną zastosowane – poinformował PAP prok. Smętkowski.

W sprawie zbierany jest materiał dowodowy, przesłuchani zostali świadkowie.

Prok. Smętkowski powiedział, że z dotychczasowych ustaleń nie wynika, by kobieta pracująca w MOPS od wielu lat znęcała się w podobny sposób także nad innymi podopiecznymi.

Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube poinformował, że w MOPS trwa zlecona przez wojewodę kontrola.

– Inspektorzy sprawdzają, czy nie doszło do nieprawidłowości w zakresie nadzoru nad pracą pani, której dotyczy ta bulwersująca sprawa, ale także innych pracowników MOPS. Mamy pewne sygnały, że już wcześniej były skargi na tę panią, weryfikujemy, czy były one zasadne – podał Stube.
Dodał, że jeżeli MOPS nie zastosuje się do zaleceń pokontrolnych, wojewoda może nałożyć na ośrodek karę pieniężną. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również