Zdecydowano o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych oraz instytucji kultury

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w 11 marca, że zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych i szkół wyższych na dwa tygodnie od 12 marca. Jeszcze w czwartek i piątek szkoły zapewnią opiekę uczniom, którzy przyjdą do szkoły.

Od 12 marca w szkołach i przedszkolach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą zawieszone. Zapadła także decyzja o zawieszeniu działalności instytucji kultury, kin, teatrów.

Jak mówił premier, „jest dla nas jasne, że koronawirus i ta epidemia jest dla nas bardzo groźna”, a według WHO – jak podkreślił – może też stać się globalną pandemią. – Dlatego trzeba działać szybko i z pewnym wyprzedzeniem tam, gdzie tylko się da – stwierdził.

– Specjaliści od chorób zakaźnych mówią, że powinniśmy wystrzegać się dużych skupisk ludzkich. Takimi są też placówki oświatowe – wyjaśnił.

– Dla naszych dzieci najlepsze wyjście dzisiaj, to jest niewychodzenie z domu, bo dzieci są nośnikami, mogą w łatwy sposób przenosić, zarażać innych (…) Dzieci przechodzą chorobę łagodnie, ale mogą w sposób nieświadomy zarazić nasze babcie, dziadków i może to się stać bardzo niebezpieczne – podkreślił.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślał, że decyzja taka ma zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Jak mówił, przy dwutygodniowej przerwie, nie ma potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu roku szkolnego i jest możliwość realizacji podstawy programowej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że nie jest zalecane aby dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie, stąd możliwość zasiłku opiekuńczego dla rodziców i możliwość pracy zdalnej. Jak podkreślał, nie należy tego czasu traktować jak ferie, ale jak kwarantannę dla społeczeństwa.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że specustawa ws. koronawirusa umożliwia rodzicom dzieci do 8. roku życia skorzystanie z zasiłku opiekuńczego do 14 dni. – Wymagane jest tu złożenie oświadczenia u swojego pracodawcy – wyjaśniła i dodała, że ZUS uruchomił infolinię, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje. Dodała, że także zdalna praca umożliwi części rodzicom opiekę nad dziećmi. Zapewniła,  że jeżeli będą potrzebne kolejne rozwiązania to zostaną one wprowadzone.

– Zdecydowaliśmy się też zamknąć placówki kultury: teatry, opery, filharmonie, muzea, a także kina – poinformował premier. Od 12 marca te instytucje zawieszą działalność.

– Rząd musi działać natychmiast i dlatego podejmujemy te działania przed innymi, po to aby nasz system służby zdrowia był przygotowany na przyjęcie większej ilości przypadków koronawirusa – dodał M. Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o ewentualne zamykanie sanatoriów, odpowiedział, że są to placówki medyczne, gdzie są wdrożone procedury i tam ryzyko zakażenia nie jest tak podwyższone. Jak mówił, jedynym powodem do zastanowienia się na wyjazdem do sanatorium może być transport, ponieważ seniorzy powinni unikać przemieszczania się środkami komunikacji publicznej.

Do wojewodów został wystosowany z kolei apel o zamykanie klubów seniora.

Oprac. rhr/, fot. MRPiPS

Data publikacji: 11.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również