3 mln zł na budowę szkoły podstawowej dla uczniów z autyzmem

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” z Białej Podlaskiej otrzymało 3 mln zł na budowę szkoły podstawowej dla dzieci z autyzmem. Wsparcie pochodzi z programu „Inwestycje w oświacie”. Budowa szkoły jest ostatnim etapem rozbudowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Będzie to jedyne takie miejsce w Polsce. 10 października symboliczny czek na realizację inwestycji przekazał założycielom stowarzyszenia minister Przemysław Czarnek.

Wizyta w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem
Nowa szkoła podstawowa pozwoli stworzyć jeszcze lepsze warunki do nauki, rozwoju i interakcji społecznych dla uczniów ze spektrum autyzmu. Minister Przemysław Czarnek podczas swojej wizyty w Białej Podlaskiej zapewnił o dalszym wsparciu szkolnictwa specjalnego i tej placówki.

– Ta placówka wymaga wsparcia sukcesywnego i konsekwentnego. I my w tym jesteśmy konsekwentni. W zeszłym roku zaczęliśmy kwotą 340 tys. zł. W tym roku przeznaczamy 3 mln zł na budowę szkoły podstawowej. Potrzeba jest dodatkowych budynków i infrastruktury, bo chętnych do nauki w tym miejscu jest coraz więcej. To świadczy o niezwykle wysokim poziomie tej placówki. I ten poziom wzmacniamy inwestycjami w oświacie – powiedział podczas spotkania szef MEiN.

Planowany okres realizacji inwestycji to lata 2023-2024.

Nowoczesne Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej
W 2017 r. stowarzyszenie rozpoczęło budowę kompleksowego Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. W maju 2019 r. otwarto pierwszy etap, gdzie mieści się ośrodek terapii i diagnostyki oraz przedszkole. Na realizację tej części inwestycji stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie ze środków europejskich.

We wrześniu 2021 r. oddano do użytku kolejne dwa budynki: szkoły przysposabiającej do pracy oraz środowiskowego domu samopomocy, jak również mieszkań treningowych, które z czasem będą pełnić funkcję domu pobytu stałego dla dorosłych osób z autyzmem.

Budowa szkoły podstawowej jest ostatnim etapem rozbudowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Docelowo placówka będzie przeznaczona dla 150 uczniów. Stowarzyszenie planuje jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na budowę obiektu.

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej
Stowarzyszenie istnieje od 2007 r. Obecnie obejmuje wsparciem ponad 350 osób. Jego podstawową misją jest pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym z autyzmem.

Organizacja prowadzi ośrodek diagnostyki i terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz zespołem Aspergera, przedszkole i szkolę dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, szkołę przysposabiającą do pracy, a także Środowiskowy Dom Samopomocy typu „D” dla osób z autyzmem. Wsparcia podopiecznym udziela 150 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, terapeutów i nauczycieli.

Stowarzyszenie jest beneficjentem ministerialnych programów: „Laboratoria Przyszłości”, „Program Wsparcia Edukacji”, „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” oraz „Inwestycje w oświacie”.

Info i fot. MEiN

Data publikacji: 11.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również