40-lecie UTW w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach istnieje już 40 lat. Staraniem władz lokalnych i mieszkańców Katowic powstał w semestrze letnim 1982/1983, przy znacznym zaangażowaniu się uczelni wyższych, a przede wszystkim Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Medycznej i był jednym z pierwszych w kraju.

Początkowo w zajęciach, które miały charakter wykładów, uczestniczyło 70 osób. Co roku liczba słuchaczy wzrastała sukcesywnie i w roku akademickim 2009/2010 wyniosła 1200 osób. Na tym poziomie, z uwagi na możliwości lokalowe uczelni, utrzymuje się do dnia dzisiejszego, mimo kolejnych zgłoszeń mieszkańców Katowic.

Do UTW w Uniwersytecie Śląskim należy jeszcze grupa słuchaczy 600 osób, których zajęcia odbywają się na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu i 400 osób w Jastrzębiu Śląskim, która powstała 11 lat temu przy Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym.

Jubileuszowa inauguracja odbyła się 11 października w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek i miała bardzo uroczysty charakter. Wykład inauguracyjny wygłosił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek Po uczcie. Wokół „Empuzjonu” Olgi Tokarczuk. W programie był także występ nauczycieli i studentów z Akademii Muzycznej w Katowicach pod tytułem Jubileuszowy błysk.

W początkowych latach istnienia UTW słuchaczami były osoby, którym II wojna światowa przeszkodziła w podjęciu studiów wyższych i dla których przynależność do UTW była dużą nobilitacją. Aktualnie większość uczestników UTW to osoby z wyższym wykształceniem, które po przejściu na emeryturę dążą do wypełnienia wolnego czasu i poszukują sensu dalszego życia.

Po przerwie spowodowanej pandemią liczba studentów znacznie spadła, ale obecnie stale rośnie: – Staramy się działać z pełną werwą, z temperamentem, na pełnych obrotach żeby odzyskać to co straciliśmy przez pandemię. W tym roku zapisało się ponad 500 osób, a w przyszłości mamy nadzieję na jeszcze większą liczbę słuchaczy. Każda osoba potrzebuje spotkania z drugim człowiekiem i widać było dzisiaj ogromną radość z tego spotkania – mówi dr Monika Sulik, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Otwartym w Uniwersytecie Śląskim.

Ewa Maj, fot. freepim.com

Data publikacji: 12.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również