Aukcja sztuki współczesnej na rzecz dzieci z autyzmem w Poznaniu

Ponad sto prac twórców sztuki współczesnej, autorstwa m.in. Ewy Kuryluk, Honzy Zamojskiego czy Dariusza Milińskiego, wystawiono 23 listopada na aukcji charytatywnej na rzecz dzieci z autyzmem. Licytacja odbywała się w poznańskiej Galerii u Jezuitów.

10. Charytatywną Aukcję Sztuki Współczesnej na Rzecz Dzieci z Autyzmem organizuje stowarzyszenie Aperio. Prezes stowarzyszenia Lidia Domańska powiedziała PAP, że pieniądze uzyskane z licytacji będą przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla ok. 30 dzieci z autyzmem uczęszczających do specjalnego przedszkola w Poznaniu.

– To są małe dzieci z autyzmem, które mają prowadzoną bardzo intensywną terapię po to, żeby te pierwsze lata życia jak najefektywniej wykorzystać. Dzięki tej terapii około 40 proc. dzieci radzi sobie potem w dorosłym życiu, dlatego ta terapia na początku jest bardzo ważna – zaznaczyła Domańska.

Stowarzyszenie Aperio zbiera pieniądze na prowadzenie zajęć także w okresach wakacyjnych, gdy przedszkole nie działa. – W tym czasie dla dzieci są organizowane zajęcia, półkolonie z terapią. W związku z tym te dzieci mają przedłużoną rehabilitację – wytłumaczyła.

Dodała, że część uzyskanych z aukcji pieniędzy jest wykorzystywana na opłacenie dodatkowych szkoleń dla terapeutów i pomoc fundacji Przystań Autysty wspierającej dorosłych z autyzmem. – Górnego limitu nie ma. W ub. roku udało nam się zgromadzić ponad 80 tys. zł i te pieniądze w pełni pokryły wszystkie dodatkowe zajęcia naszych podopiecznych – powiedziała Domańska.

Na tegorocznej aukcji do wylicytowania jest 106 prac – obrazów, grafik, fotografii, ceramik i rzeźb. – Oferta jest bardzo bogata, ale na pewno trzeba wspomnieć o pracach Ewy Kuryluk, Honzy Zamojskiego, Tymka Borowskiego, Dariusza Milińskiego. Jest dużo prac, każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniła Domańska przed aukcją.

I rzeczywiście, udało się sprzedać wszystkie 106 wystawionych prac. – Było duże zainteresowanie. Ludzie licytowali i na miejscu, i przez internet, a także telefonicznie. Naprawdę wszystko bardzo ładnie poszło – zaznaczyła.

– To jest rekord. Nigdy nie mieliśmy 100 tys., więc bardzo się cieszymy. Najdroższy obraz został zlicytowany za 7 tys. zł, to „Smutek rysunku wieczornego” autorstwa Ewy Kuryluk – powiedziała Domańska.

Pieniądze zebrane na tegorocznej aukcji posłużą także wsparciu Fundacji Przystań Autysty, która planuje stworzenie w Poznaniu hotelu i restauracji dla osób niepełnosprawnych, a także domu dla dorosłych osób dotkniętych autyzmem. (PAP)

szk/ agz/, fot. ze strony: http://www.aperio.org.pl/

Data publikacji: 25.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również