Będzie ogród polisensoryczny w Sosnowcu

Będzie ogród polisensoryczny w Sosnowcu

Rozpoczęła się budowa ogrodu polisensorycznego w Sosnowcu. Będzie to przestrzeń do nauki, terapii, wypoczynku oraz integracji społecznej skierowana w szczególności do uczniów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstanie przy szkole specjalnej.

Pomysł powstał w Zespole Szkól Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, placówce przeznaczonej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim wraz ze sprzężeniami. „Idea ogrodów sensorycznych przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych rozwija się na świecie od początku dwudziestego wieku. W Polsce takie projekty powstają dopiero od kilku lat” – poinformował we wtorek Urząd Miasta w Sosnowcu.

Ogród polisensoryczny (wielozmysłowy) będzie przestrzenią do wypoczynku, integracji społecznej, nauki i terapii oraz miejscem prezentowania twórczości osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie w nim zieleni. – Ogród będzie przestrzenią, która pobudzać będzie wszystkie zmysły nie tylko osób niepełnosprawnych, ale i zdrowych. Niepełnosprawny po prostu potrzebuje tej stymulacji dużo więcej – powiedziała PAP dyrektor szkoły Iwona Durek-Sypek.

Przedsięwzięcie jest realizowane w pobliżu szkoły, na terenie przylegającego do niej parku. Koncepcja ogrodu polisensorycznego zakłada realizację wielu mniejszych projektów. Jednym z nich jest m.in. sad. – Niedawno posadziliśmy 60 drzew owocowych, w tym grusze, jabłonie, czereśnie, śliwy oraz jabłonki rajskie. Następnie będzie budowany plac zabaw, który zostanie wyposażony w urządzenia do koordynacji wzrokowo-ruchowej – powiedziała Durek-Sypek.

Zadaniem ogrodu polisensorycznego będzie umiejętne połączenie różnych rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym doskonalenie bezpiecznego poruszania się, czerpania przyjemności z kontaktu z naturą czy organizacji ćwiczeń z orientacji przestrzennej.

W planach znalazły się m.in. budowa mini parku linowego z miejscami do wspinaczki, trampoliną, karuzelami, huśtawkami oraz tzw. ogrodu ziołowego z tak zaprojektowanymi rabatami, aby osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły również przy nich prowadzić prace pielęgnacyjne. W ogrodzie ziołowym zostaną posadzone rośliny o intensywnych zapachach, stymulujące węch – np. mięta, melisa, oregano. Będzie on jednocześnie miejscem do ekspozycji rzeźb wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu, Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz „S3″ – Sosnowieckiej Spółdzielni Socjalnej.

Powstaną również tzw. ścieżki utrudnień, które będą służyły do ćwiczeń dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, gdzie będą trenowały m.in. pokonywania przeszkód. Będą też alejki i drewniane mosty.

Dotychczas na realizację ogrodu polisensorycznego, szkoła zebrała od sponsorów ok. 1 mln zł.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu jest 136 uczniów w wieku od 7 do 25 lat. W ramach tzw. wczesnego wspomagania placówka ma 176 podopiecznych w wieku od 1,5 tygodnia do 7 roku życia.(PAP)

ktp/ abe/

Data publikacji: 15.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również