Bezpiecznik Szkolny – lekcja obowiązkowa

Bezpiecznik Szkolny – lekcja obowiązkowa

Film, w którym niepełnosprawni bohaterowie dzielą się swoimi doświadczeniami z wypadków i życia na wózku to materiał edukacyjny dostępny dla nauczycieli ze szkół w całej Polsce. Do filmu opracowano również scenariusz lekcji. Realizatorem projektu „Bezpiecznik Szkolny" jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina.

– Pomysł na projekt zrodził się w głowach osób, które uległy urazom kręgosłupa, poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego i po wypadku musiały nauczyć się żyć od nowa. Dzisiaj chcemy ostrzec młodych ludzi przed brawurą i bezmyślnością, która w ciągu paru sekund może zmienić życie o 180 stopni… – podkreśla Maciej Wiatrowski, autor Bezpiecznika.
Dodatkowo niepełnosprawni bohaterowie filmu w 15. szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu konińskiego przeprowadzą nieodpłatne warsztaty dla uczniów. Zajęcia odbywają się od czerwca do listopada 2016 r. W każdej szkole zaplanowano po dwa warsztaty dla dwóch różnych grup młodzieży. Takie zajęcia doskonale pobudzają wyobraźnię i zwiększają świadomość młodych ludzi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nad wodą.
Film do pobrania ze strony: http://bit.ly/2dakHWT
W celu otrzymania nieodpłatnego scenariusza lekcji do filmu prosimy o kontakt z Maciejem Wiatrowskim, e-mail: maciej.wiatrowski@podajdalej.org.pl
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 12 lat pomaga budować świat, w którym osoby z niepełnosprawnością nie czują się ciężarem, pracują, mają swoje pasje, decydują o sobie i są szczęśliwe. Więcej informacji na http://podajdalej.org.pl

Projekt „Bezpiecznik Szkolny” współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i z 1% podatku.

Statystyki

W Polsce dochodzi rocznie do ponad 2 tys. urazów kręgosłupa, z tego ok. 10 proc. są to urazy ciężkie, jego ofiary już nigdy nie będą chodzić – podkreśla dr Paweł Baranowski, neurochirurg.

Według szacunków niemieckiego automobilklubu ADAC przyczyną ponad 10 proc. wszystkich wypadków jest korzystanie z komórek i smartfonów. Jedna czwarta kierowców z grupy wiekowej 18-24 lata pisze SMS’y siedząc za kierownicą!

Z danych Policji wynika, że miesiącach wakacyjnych śmierć nad wodą co roku ponosi blisko 300 osób. Skoki do wody odpowiadają za ok. 12-15 proc. wszystkich przypadków uszkodzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym, gros to natomiast wypadki komunikacyjne, motocyklowe, a także rowerowe.

W 2015 roku do Policji zgłoszono 32 967 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku tych wypadków 2 938 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 39 778 osób (w tym ciężko ranni 11 200).

Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata, którzy w 2015 r. spowodowali 5 583 wypadków (20,4 proc. wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 478 osób, a 7 506 zostało rannych.

(Źródło: Raporty roczne Policji z 2015 roku; www.statystyka.policja.pl)

Info: Podaj Dalej

Data publikacji: 27.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również