Ćwiczenia oddechowe poprawiają koncentrację u dzieci z ADHD

Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) dzięki ćwiczeniom oddechowym mogą poprawić koncentrację i wydłużyć czas skupienia na wykonywanych czynnościach, a także zmniejszyć swoje pobudzenie – odkryli psychologowie z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego w Rosji.

Rosyjscy naukowcy zbadali, jak ćwiczenia oddechowe mogą regulować funkcjonowanie 16 dzieci z ADHD (ang. attention-deficit hyperactivity disorder), w wieku od 6 do 7 lat. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Biological Psychiatry.

U dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, twór siatkowaty – regulujący m.in. działanie ośrodków oddechowych, krążeniowych oraz napięcie mięśniowe – często nie działa wystarczająco. Ta nieprawidłowość prowadzi do częstego doświadczania przez osoby z nadpobudliwością rozproszenia uwagi i zmęczenia, oraz nieadekwatnego do sytuacji pobudzenia, przez co nie mogą funkcjonować prawidłowo w wybranych sytuacjach życia codziennego, m.in. podczas szkolnych lekcji.

Mając to na uwadze, zespół badawczy wprowadził badanym dzieciom specjalne ćwiczenia oddechowe, polegające na nauce rytmicznego, głębokiego oddychania przeponowego – oddychania brzuchem. Takie oddychanie pomaga lepiej zaopatrywać mózg w tlen i pomaga tworowi siatkowatemu lepiej działać – kiedy dociera do niego wystarczającą ilość tlenu, zaczyna lepiej regulować stan aktywności dziecka.

Oprócz ćwiczeń oddechowych psychologowie stosowali też techniki zorientowane na ciało, w szczególności ćwiczenia pozwalające na rozluźnienie napięcia mięśniowego. Spotkania terapeutyczne odbywały się 3 razy w tygodniu i w zależności od programu, trwały przez 2 lub 3 miesiące.

– Ćwiczenia dają natychmiastowy efekt, a poprzez zachodzące dzięki nim zmiany w organizmie, efekty są widoczne nawet rok po zakończeniu ćwiczeń – tłumaczy Sergey Kiselev z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego, główny autor badania. – Dzieje się tak dlatego, że dzieci uczą się prawidłowego oddychania, które po niedługim czasie staje się nawykiem, przez co umożliwione jest stałe lepsze dotlenienie mózgu. To z kolei ma korzystny wpływ na zachowanie i psychikę dziecka z ADHD – dodaje badacz.

Technika ćwiczeń oddechowych stosowanych w badaniu, została opracowana przez rosyjską neuropsycholog Annę Semenovich. Prowadzący badanie psychologowie sprawdzili, jakie korzyści program ten przyniesie dzieciom z ADHD. Jak jednak zaznaczają, ich badanie jest pilotażowe – należy wykonać więcej badań na większej liczbie dzieci z ADHD, aby uwzględnić również takie czynniki, jak płeć, wiek, choroby współistniejące, czy inne trudności rozwojowe dzieci. (PAP)

Agnieszka Niewińska-Lewicka, fot. freepik.com

Data publikacji: 17.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również