„Duże sprawy w małych głowach”

„Duże sprawy w małych głowach"

Książka o powyższym tytule traktuje o różnych rodzajach niepełnosprawności. Jest to pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez dzieci z niepełnosprawnością.

Celem jest opowiedzenie dzieciom, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, czasem także inne rozumienie świata. Media pokazują ten świat ze strony formalnej, a ona zgłębia temat – ocenia.

„Duże sprawy w małych głowach” to kompleksowe wydawnictwo dla dzieci o niepełnosprawności. Jego autorką jest Agnieszka Kossowska, a natchnieniem i dobrym duszkiem tego projektu stał się Franio, 5-letni synek Agnieszki, który jest niepełnosprawny:

– Gdy zaczynałam pracę nad ksiązką, sądziłam, że będzie to krótka książeczka, maksymalnie 40-stronicowa, przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – kolegów i koleżanek mojego niepełnosprawnego syna. Taki był zamysł pierwotny. Brakowało mi, jako mamie Franka, publikacji na rynku wydawniczym, która w sposób prosty, nienachalny i bez zbędnej ckliwości będzie ukazywała życie niepełnosprawnych dzieci takim, jakie ono naprawdę jest. Bardzo zależalo mi także na pięknej oprawie graficznej i dobrym jakościowo wydaniu.

Autorka postanowiła opowiedzieć w prostych słowach o różnych rodzajach niepełnosprawności, by móc wyjaśnić najmłodszym, na czym polegają problemy ich rówieśników z niepełnosprawnością, jak odczuwają oni świat i że ich deficyty nie powinny budzić lęku, powodować odwracania wzroku, zakłopotania.
– I tak sobie myślę, że jeszcze z jednego powodu napisałam tę ksiązkę: wyrosła ona z marzenia, by takie dzieci, jak mój Franio, nie były oceniane, by były akceptowane i by nigdy nie dosięgły ich bolesne, oceniające słowa innych. – powiedziała autorka.

Książka od początku do końca została stworzona na zasadzie non-profit. Nadzór merytoryczny nad całością prac sprawowała dwójka opolskich specjalistów: Monika Majszczyk, psycholog, logopeda i terapeutka wczesnej interwencji oraz Radosław Rogoziński, ergoterapeuta, oligofrenopedagog, terapeuta intergracji sensorycznej, NDT-Bobath i wczesnego wspierania rozwoju dziecka. W pracę nad publikacją zaangażowało się też czworo grafików i korektorka. Książka została przez nich przepięknie zilustrowana: są w niej m.in. piktogramy – specjalne rysunki, dzięki który bez problemu zrozumieją ją dzieci z autyzmem.

„Duże sprawy w małych głowach” mają pięć rozdziałów, poświęconych różnym rodzajom niepełnosprawności: autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej, niedosłuchowi i głuchocie oraz niedowidzeniu. Części są tak obszerne, że w zasadzie mogłyby być pięcioma różnymi książkami. Książka zachwyciła specjalistów z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Bardzo się zaangażowali w prace na rzecz jej wydania i intensywne poszukiwania sponsorów. Okazało się, że zainteresowanie i zapotrzebowanie na książkę jest ogromne.

Jest to kopalnia wiedzy na temat różnych niepełnosprawności, podana w prosty, niemal dziecięcy i naiwny, a tak głęboki i mądry sposób. Doskonała pod względem dydaktycznym, do obowiązkowego wykorzystania przez nauczycieli szkół masowych na lekcjach wychowawczych, zajęciach opiekuńczo- świetlicowych. Każdy rozdział kończy szereg proponowanych doświadczeń, przybliżający osobom w pełni sprawnym konkretny tryb niepełnosprawności w sensie odczuć, na najbardziej zrozumiałym poziomie. Wspaniała jest także dla rodziców i dzieci z niepełnosprawnością, bo objaśnia świat, daje wsparcie.

W oparciu o tę książkę, powstał niezwykły filmik pokazujący, jak ważne jest, abyśmy rozmawiali z naszymi dziećmi o niepełnosprawności, uczyli je tolerancji i otwartości na inność. Można go obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/N1sTKBOs78A.

Jak można otrzymać książkę? Trzeba dołączyć do projektu płacąc 23 złote – tyle kosztuje wydruk dwóch egzemplarzy książki. Przekazując taką kwotę na konto, książkę otrzymuje wpłacajacy i jedno CHORE DZIECKO. W podziękowaniu za przyłączenie się do akcji egzemplarz zostanie podpisany przez autorkę, Agnieszkę Kossowską. Druga książka trafi do chorego dziecka, które obecnie znajduje się w szpitalu lub ośrodku medycznym. Każda złotówka więcej daje możliwość przekazania „Dużych spraw…” lekarzom, pielęgniarkom i pedagogom, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak, rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności.Wszystkie informacje na stronie: https://www.facebook.com/duze.sprawy/.

Patronatem honorowym książkę objęli rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii oraz kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ta książka może uwolnić od wielu stereotypowych zachowań i przyczyni się do tego, że dzieciom z niepełnosprawnością będzie się żyło dużo łatwiej.

Ewa Maj

Data publikacji: 02.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również