Empatii uczmy od najmłodszych lat

Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne.

Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

– 3 grudnia wiele się mówi o tolerancji, integracji, empatii, ale ważniejsze jest to, co realnie się robi by było jej więcej. A będzie naprawdę lepiej tylko w tedy, gdy- nauczymy się empatii od najmłodszych lat. – mówi niepełnosprawny ruchowo senator Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Senator jest ambasadorem projektu „ABC Empatii”. Jest to inicjatywa Fundacji Rodziny Czepczyńskich. Fundacja opracowała swoisty podręcznik wiedzy o niepełnosprawności, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnia starszym przedszkolakom i młodszym uczniom na czym polegają różne dysfunkcje dotyczące ich rówieśników. Przygotowano także materiały i szkolenia dla nauczycieli, które ułatwiają zorganizowanie ciekawych i praktycznych zajęć z dziećmi. Są one ważnym elementem tworzącego się właśnie systemu edukacji włączającej.

Celem Fundacji jest przekazanie tysiąca bezpłatnych kompletów podręczników (po 30 sztuk) wraz z gotowymi materiałami dla nauczycieli do tysiąca gmin w całym kraju. Oprócz tego Fundacja chce przekazać – oczywiście również darmowo – sto kompletów (po 100 sztuk) do stu polskich szpitali pediatrycznych, lub prowadzących oddziały pediatrii.

Ta, piękna skądinąd, książka pomaga małym pacjentom oraz ich bliskim w zrozumieniu nowej, niezwykle trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj:

https://cff.edu.pl/nasze-projekty/abc-empatii/

– Bardzo się cieszę, że wiele samorządów i szpitali w województwie śląskim już włączyło się w projekt ABC Empatii – mówi senator Plura – Lekcje o niepełnosprawności są już prowadzone min. w Mikołowie, Mysłowicach, Chorzowie, czy Częstochowie. Nie zawiodły też szpitale w Katowicach, Częstochowie i Chorzowie. Chętnych jest coraz więcej, również tych, którzy dokupują dodatkowe zestawy dla swoich uczniów. 3 grudnia wyposażymy pierwsze szkoły i przedszkola w Katowicach. To cieszy, bo znam samorządy, które odmawiały współpracy, twierdząc, że nie mają problemów z niepełnosprawnymi dziećmi. To oczywiście nieprawda, to obojętność, której bolesne skutki ujawnią się za kilka lat. Na szczęście takie historie nie przydarzyły mi się na Śląsku. Każdy kto wspiera tę akcję inwestuje w naszą wspólną, lepszą przyszłość.

Senator Marek Plura 3 grudnia będzie przekazywał ABC Empatii do pierwszych szkół i przedszkoli w Katowicach. Nr telefonu do Senatora 504 249 145. Pragniemy przekazać Państwu krótki film zawierający opis przedsięwzięcia oraz sytuacje towarzyszące przekazywanie pierwszych kompletów ABC Empatii w województwie śląskim. Najważniejszy jest jego ostatni kadr! Przeżyjmy razem te pozytywne emocje:

https://drive.google.com/file/d/1j8NpJW7MzzZL1UngDgHunvBb6tJv6t0a/view?usp=sharing

Info: Biuro Senatorskie Marka Plury

Data publikacji: 03.12.2021 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również