Kobiecość a niepełnosprawność – zaproszenie do dyskusji na Uniwersytecie Rzeszowskim

Kobiecość, męskość, atrakcyjność, relacje, seksualność, miłość i godność w kontekście niepełnosprawności. Tematy rzadko poruszane, a bardzo ważne. W styczniu specjaliści, którzy badają je od wielu lat, zapraszają do dyskusji. Seminarium „Kobiecość w niepełnosprawności” zaplanowane zostało na 25 stycznia, rozpocznie się o godzinie 11.00 w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Pigonia 1.

Organizatorzy – Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego wspólnie z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego – zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem, a szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, a także ich rodziców i członków rodzin oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wcześniej jednak należy się zarejestrować https://forms.gle/xuqLndRFnUVFYUpu6 .

Punktem wyjścia do dyskusji będzie głośny projekt artystyczny „Wdzięczność” Tamary Pieńko i dr Alicji Długołęckiej. W Rzeszowie obejrzeć będzie można wystawę fotografii, która jest częścią projektu. Zdjęcia pokazują ciało kobiece, któremu nierzadko daleko do doskonałości, jaka na co dzień atakuje nas w reklamach i na okładkach kolorowych czasopism.

Fotografie pokazują ciała bardzo różnych osób, także kobiet z niepełnosprawnościami. Projekt stara się na nowo zdefiniować pojęcie atrakcyjności, udowadniając, że atrakcyjność może dotyczyć wszystkich, że każdy ma prawo czuć się dobrze we własnym ciele. Autorki o pracy przy tym projekcie opowiedzą w Rzeszowie.

Pomysłodawcą rzeszowskiego seminarium jest prof. Remigiusz Kijak, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, który od kilkunastu lat przełamuje tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami, głównie z niepełnosprawnością intelektualną. W Rzeszowie opowie o feministycznych studiach nad niepełnosprawnością.

Prelegenci poruszać będą różne wątki związane ze społecznym postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami, m. in.: w jaki sposób media kształtują obraz osób z niepełnosprawnością. Będzie też mowa o wykluczeniu, jakiego doświadczają niepełnosprawni, których często definiuje się poprzez tę jedną cechę, zapominając o innych rolach: kobiecości, męskości, rodzicielstwie… Panel dyskusyjny poprowadzi Marta Lorczyk, która sama jest przykładem osoby z niepełnosprawnością wymykającej się stereotypom.

Organizatorami seminarium „Kobiecość w niepełnosprawności” są: Uniwersytet Warszawski, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii oraz Uniwersytet Rzeszowski, Zakład Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną.

Partnerami wydarzenia: Fundacja „Potrafię Pomóc”, Pedagogika Specjalna Portal dla Nauczycieli, Perfektus, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UR. Patronat honorowy nad seminarium objęło Miasto Rzeszów, a także prezydent Miasta Rzeszowa, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj: http://www.ur.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/38417,instytut-pedagogiki-zaprasza-na-drugie-seminarium-naukowe-studiow-nad-niepelnosprawnoscia-kobiecosc-w-niepelnosprawnosci-25-01-2020.html?fbclid=IwAR3OMDX-qTWjoGhtCJelgGb_HXCB-fZ4zuj0gPwOE3fksSyk4oK_C-0yIYk .

kat

Data publikacji: 14.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również