Kraków na wyciągnięcie ręki, czyli dotknij i usłysz miasto

Muzeum Krakowa zaprasza w maju osoby niewidome i słabowidzące na spotkanie oraz spacer miejski z elementami audiodeskrypcji. Wydarzenia są bezpłatne, organizowane w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

3 czerwca o godz. 16.30 organizowane jest spotkanie „Uchwycić niematerialne − żywe tradycje Krakowa i związane z nimi artefakty”. Będzie to oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.
Krakowskie dziedzictwo niematerialne to bogactwo tradycji i zwyczajów. Z dziedzictwem związane są również rzeczy materialne i przestrzeń. W czasie warsztatów uczestnicy poznają krakowskie zwyczaje. Będzie można podziwiać misterne sploty krakowskich koronek klockowych, poczuć zapach wiślanego drewna, którego flisacy używają do wioseł, a także spróbować swoich umiejętności w pracy ze staniolem, który wykorzystywany jest do zdobienia krakowskich szopek.

Kiedy?
3 czerwca (piątek), godz. 16.30 (przewidywany czas trwania: 1,5 godz.)

Gdzie?
Muzeum Krakowa − Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, ul. Szpitalna 21
Wydarzenie niebiletowane, wymagana wcześniejsza rezerwacja. Limit miejsc: 12 osób.

24 czerwca o godz. 16.30 zaplanowany jest spacer miejski z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi pn. „Kraków na wyciągnięcie ręki, czyli poczuj, dotknij i usłysz miasto”
Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami miasta, zapominamy o tym, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli oddamy głos także innym zmysłom. Warto dać czas naszym dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów. Warto zatrzymać się, aby poczuć zapachy i usłyszeć dźwięki, które wypełniają miasto.  Organizatorzy zapraszają na spacer, podczas którego nie usłyszymy słów „Proszę nie dotykać!”, lecz pozwolimy działać naszym zmysłom, a Kraków będzie dla nas na wyciągnięcie dłoni.

Kiedy?
24 czerwca (piątek), godz. 16.30 (przewidywany czas trwania: 1,5 godz.)

Gdzie?
Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
(spotkanie w głównym holu muzeum, obok kas). Spacer w obrębie Starego Miasta.
Wydarzenie niebiletowane, wymagana wcześniejsza rezerwacja.  Limit miejsc: 12 osób.

Informacje o wydarzeniach i asyście oraz zapisy: 
Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@mhk.pl, tel.: 12 257 10 17 wew. 109 lub 691 377 437; Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@mhk.pl, tel.: 12 426 50 60

pr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 27.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również