Ośrodek dla Wyjątkowych Dzieci we Wrocławiu ma nową siedzibę

Od prawej: prezydent Jacek Sutryk, rzecznik Bartłomiej Skrzyński i prezes Adam Komar

Opiekę wytchnieniową we współpracy z władzami Wrocławia zorganizuje Fundacja „Potrafię Pomóc", projekt wpisuje się w listę 100 zadań, które na 100 pierwszych dni prezydentury ogłosił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Na tej liście znajduje się również plan zwiększenia liczby miejsc dla dzieci wymagających opieki w wysokospecjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym w nowym obiekcie.

O tych zamierzeniach poinformowano 23 stycznia na konferencji w nowej siedzibie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci, w której uczestniczyli m.in. Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Adam Komar – prezes Fundacji „Potrafię Pomóc “i Bartłomiej Skrzyński – rzecznik ds. osób niepełnosprawnych.

Wiosną zaczną w nim działać pierwsze pokoje wytchnień, a już teraz jest więcej miejsc dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu – to adres, pod którym od niedawna mieści się ośrodek, Punkt Przedszkolny Fundacji „Potrafię Pomóc”. Znajdą się tu także pokoje wytchnień. Wcześniej rehabilitacyjno-terapeutyczny ośrodek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami mieścił się przy ul. Kominiarskiej 42b we Wrocławiu.

Po przeprowadzce do nowej siedziby w placówce jest więcej miejsca i większe możliwości przyjmowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami – liczba przyjętych zwiększyła się z 20 do 36 osób: to trzy grupy rewalidacyjne i cztery – przedszkolne. Dodatkowo 44 dzieci korzysta tu z wczesnego wspomagania rozwoju.

Ośrodek jest dostosowany do przyjęcia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nad ich bezpieczeństwem każdego dnia czuwa pielęgniarka z intensywnej terapii. W Ośrodku i Punkcie Przedszkolnym podopieczni korzystają z wielu terapii :integracji sensorycznej, terapii ręki, terapii wzroku, rehabilitacji, terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologicznej, zajęć w sali doświadczenia świata. Zajęcia dobierane są zgodnie ze wskazówkami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Dziećmi i młodzieżą opiekuje się około 30 nauczycieli, terapeutów i pielęgniarek. Rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się z ich dzieckiem – placówka jako jedyna posiada dostępny dla rodziców monitoring online. Edukację i rehabilitację dzieci finansowane są dzięki subwencji oświatowej, darowiznom przekazywanym w zamian za nakrętki (Nakretkowo.pl – https://potrafiepomoc.org.pl/nakretkowo/) oraz dzięki wkładowi własnemu ze strony placówki.

Wiosną tego roku Fundacja „Potrafię Pomóc” rozszerzy działalność i uruchomi pierwsze we Wrocławiu pokoje wytchnień. To miejsca, w których rodzic bądź krewny osoby niepełnosprawnej będzie mógł ją zostawić tymczasowo pod dobrą opieką.

Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć. Jeden z wrocławskim pokojów wytchnień będzie mógł przyjąć także osoby w bardzo ciężkim stanie – leżące, karmione dojelitowo, wymagające wspomagania oddychania.

W mieszkaniu w budynku przy ul. Horbaczewskiego niedawno zaczął się remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Powstaną tam dwa pokoje wytchnień. Jeden pokój oferować będzie opiekę dla osoby leżącej. Drugi pokój służyć będzie osobie z zaburzeniami sprawności intelektualnej. W mieszkaniu znajduje się również pokój dla opiekuna.

Remont i adaptacja mieszkania obejmują między innymi: wprowadzenie systemu szynowego, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, dostosowanie łazienki i toalety (m. in. poprzez wprowadzenie stołu prysznicowego o regulowanej wysokości, sedesu i umywalki z systemem zmiany pozycji), zakup łóżka rehabilitacyjnego, materaca przeciwodleżynowego oraz fotela rehabilitacyjnego, dostosowanie kuchni do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania (kuchnia zamykana na szyfr), wprowadzenie systemu przywoływania, podobnego do tego, który jest w szpitalach, wprowadzenie windy transportującej. Prace remontowe najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie lutego, a opieka wytchnieniowa powinna ruszyć wiosną 2019 r., obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski.

Szacunkowy koszt remontu i zakupu sprzętu to 150 tys. zł. Fundacja liczy na wsparcie sponsorów prywatnych, uruchomiła też zbiórkę na portalu SiePomaga.pl, tak więc w realizacji planów pomóc może każdy! https://www.siepomaga.pl/remont

Tutaj link do strony, za pośrednictwem której można wpłacić darowiznę: https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/ . Darowiznę zarówno osoba prawna, jak i fizyczna, może odliczyć od podatku z uwagi na status OPP fundacji.

Fundacja wyłoży również środki własne. Natomiast zgodnie z przewidywaniami fundacji funkcjonowanie pokojów wytchnień finansowane byłoby poprzez pieniądze z PFRON, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Wrocław oraz ze środków własnych Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Jednak to nie koniec planów Fundacji „Potrafię Pomóc”. W przyszłości w budynku przy ulicy Horbaczewskiego powstanie także rehabilitacyjno-konsultacyjna przychodnia specjalistyczna, w której pomoc znajdą osoby urodzone z chorobami rzadkimi.

Rozbudowanie i wprowadzenie nowych aktywności w budynku przy ul. Horbaczewskiego stanie się natomiast „zalążkiem” Kompleksu Potrafię Pomóc z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne, plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami;

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w kompleksie to między innymi: basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci na wózkach, ścieżki sensoryczne, grota solna, tężnia;

Szacunkowy koszt budowy – około 20 mln zł.

Więcej na http://potrafiepomoc.org.pl .

Zobacz galerię…

pr, fot. Fundacja „Potrafię Pomóc”

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również