Ośrodek z doświadczeniem i tradycją

SOSW Owińska - drzwi otwarte

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach w powiecie poznańskim po raz kolejny otworzył szeroko swoje drzwi. W sobotę 23 marca dzieci i młodzież z rodzicami oraz opiekunami mogły poznać ofertę edukacyjną tej placówki w ramach tak zwanego „Dnia Otwartego".

SOS-W w Owińskach ma przeszło 70-letnie doświadczenie w nauczaniu i rewalidacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z niepełnosprawnością wzroku oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. W strukturze placówki mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek mieści się w historycznym centrum wiekowych Owińsk.

Zajmowane obiekty byłego zakonu cystersów są zabytkowe i cały czas poddawane modernizacji, aby w pełni mogły z nich korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Są windy, uchwyty w toaletach i inne udogodnienia, są również odpowiednie pomoce dydaktyczne umożliwiające uczniom z dysfunkcją wzroku bezproblemowe przyswajanie wiedzy.

Powiat poznański przekazał w 2018 roku autobus do przewozu uczniów na wydarzenia, występy czy wycieczki szkolne, o czym w lipcu informowaliśmy w portalu „NS”: https://naszesprawy.eu/edukacja/14526-isuzu-turquoise-dla-osrodka-w-owiskach.html. Pojazd wyposażony jest, prócz miejsc siedzących, w kilka miejsc dla wózków. Do tej pory takiego autobusu w placówce brakowało.

Nauka odbywa się w małych klasach (do 10 osób). Sale lekcyjne wyposażone są w różnego rodzaju specjalistyczne pomoce: powiększalniki, drukarki brajlowskie i do druku wypukłego, podręczniki w brajlu, rysunki brajlowskie. Poznawanie zakątków kuli ziemskiej ułatwiają niewidzącym i słabowidzącym uczniom wypukłe mapy. Kadra ośrodka kładzie duży nacisk na kształtowanie u uczniów nawyku samodzielności, m.in. przez organizację zajęć z zakresu orientacji przestrzennej.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów branży informatycznej, od tego roku w SOS-W w Owińskach uruchomiony zostanie nowy kierunek dydaktyczny – technik programista. Młodzież zainteresowana tym kierunkiem kształcenia będzie uczyć się tego zawodu w pięcioletnim technikum. Nauka kończyć będzie się egzaminem dojrzałości oraz egzaminem zawodowym. Ośrodek zapewnia pracownię informatyczną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, zawierającą specjalistyczne oprogramowanie komputerowe powiększająco-mówiące i mówiące.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą kształcić się w trzyletnim liceum ogólnokształcącym oraz w trzyletniej branżowej szkole pierwszego stopnia w zawodzie tapicera, koszykarza-plecionkarza, kucharza. W zawodzie tapicera i kucharza, z uwagi na charakter wykonywanej pracy, mogą kształcić się wyłącznie osoby słabowidzące. Absolwenci tych szkół bez przeszkód radzą sobie na rynku pracy. Dla uczniów z dysfunkcjami wzroku, u których równocześnie występuje niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym albo inne sprzężone niepełnosprawności, przewidziano możliwość kształcenia w trzyletniej szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.

Podczas „Dnia Otwartego” kandydaci na uczniów, ich rodzice i opiekunowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób Ośrodek pomaga młodym ludziom w rozwijaniu talentów artystycznych. Uczniowie SOS-W przygotowali prezentacje muzyczne i literackie. Była to gra na instrumentach klawiszowych i akordeonie, a także wspólne czytanie „Wierszy na dalsze 100 lat niepodległości”.

Spotkaniu towarzyszył ponadto instruktaż poruszania się z białą laską, pokaz strzelectwa laserowego dla niewidomych, wystawa prac plastycznych uczniów, gry dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz inne atrakcje. Odwiedzający mogli zobaczyć funkcjonujący na terenie ośrodka, pierwszy w Europie, Park Orientacji Przestrzennej oraz Muzeum Tyflologiczne, w którym znajdują się unikatowe eksponaty służące osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Z pełną ofertą dydaktyczną ośrodka oraz ze szczegółowymi informacjami na temat placówki można zapoznać się na stronie: http://niewidomi.edu.pl/.

Zobacz galerię…

Karolina Kasprzak, fot autorka, SOSW w Owińskach

Data publikacji: 29.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również