Pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w stolicy

Pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w stolicy

Od 21 stycznia działa w Warszawie przy ul. Tarchomińskiej pierwsze publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem. 22 stycznia z okazji przypadających w tym tygodniu Dni Babci i Dziadka placówkę odwiedził prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

– Warszawa musi być różnorodna. Warszawa musi się pochylać nad wszelkimi potrzebami naszych dzieci i ich rodziców. Właśnie dlatego tego typu placówki musimy wspierać, zwłaszcza że liczba dzieci z autyzmem tak w Warszawie, jak i w Polsce rośnie. Bardzo dobrze, że powstają placówki, gdzie jesteśmy w stanie się zaopiekować dziećmi ze specjalnymi potrzebami – mówił podczas uroczystości w nowym przedszkolu Trzaskowski.

Zadeklarował, że Warszawa zawsze będzie wspierała takie placówki. – Jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na takie potrzeby – podkreślił Trzaskowski.

W uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka wzięli udział mali podopieczni przedszkola, ich dziadkowe i rodzice, dyrekcja placówki. Dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny, a prezydent miasta przekazał babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta.

Przedszkole przy ul. Tarchomińskiej powstało na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 przeznaczonego dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Od kilkunastu lat mieści się tam specjalna szkoła podstawowa, która przeszła gruntowną modernizację. Od września 2018 r. uczy się tam 51 uczniów.

Nowe przedszkole ma 8 sal dydaktycznych, sale do zajęć rewalidacyjnych (terapia mowy, integracja sensoryczna, muzykoterapia). Ma też patio, wyposażone w ławeczki, i miniźródełko, spełniające rolę relaksacyjno-terapeutyczną. Z placówki korzysta 19 dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ale docelowo może tam znaleźć opiekę 32 dzieci w ośmiu grupach. W każdym oddziale przedszkolnym jest maksymalnie czworo dzieci. (PAP)

nmk/ wus/, fot. pixabay

Data publikacji: 23.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również