Pies wywęszy chorobę

Nietypowe metody diagnozy raka stają się coraz bardziej prawdopodobne. Niemieccy lekarze uważają, że specjalnie wyszkolone psy potrafią wyczuć osoby chore na nowotwory.

Eksperyment przeprowadzony przez nich wykazał, że dwa owczarki niemieckie i jeden labrador z 71 proc. prawdopodobieństwem rozpoznały u chorych raka płuc. Uczestnicy eksperymentu wydychali powietrze przez specjalną filcową rurkę, która miała absorbować wszelkie zapachy. Odpowiednio wyszkolone psy siadały przed osobami, w oddechu których pojawiły się niepokojące substancje. Nasuwa się wniosek, że w organiźmie chorych na raka muszą więc znajdować się związki chemiczne wyczuwane przez psy.

Pierwsze odnotowane przez prestiżowy „The Lancet” tego typu zdarzenia miały miejsce już w 1989 r. W dwóch przypadkach psy wyczuły czerniaka u swoich właścicieli. Zainteresowało to specjalistów, którzy przetestowali zmysł węchu u psów przy rozpoznawaniu raka pęcherza. Zwierzęta poprawnie rozpoznały chorobę w przypadku 41 proc. pacjentów. Podobne badania przeprowadzono także w Japonii, gdzie labrador wykrył raka jelita grubego w 33 na 36 prób.
Naukowcy uważają, że zapach specyficzny dla raka istnieje i starają się skonstruować elektroniczny nos wykrywający cząsteczki nowotworowe. Takie urządzenie wykrywające m.in. raka płuc w oddechu opracowali Włosi z Uniwersytetu Rzymskiego.
Kat

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również