Po MOC w Tczewie

Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie to jedyna szkoła, która ma wśród kadry psychiatrę dziecięcego. Dzięki stałej współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego powstał projekt „Po_MOC – wsparcie psychiatryczne i psychoterapeutyczne dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami”.

Widząc ogromną potrzebę wsparcia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego u części podopiecznych placówki i mając na uwadze ogromne trudności z dostępem do lekarza psychiatry postanowiono zdobyć środki na zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do lekarza psychiatry na miejscu, w Tczewie.

Zorganizowana przez stowarzyszenie pod koniec ubiegłego roku konferencja „OZON- oswój, zrozum, odczaruj niepełnosprawność” była przysłowiową „kropką nad i”. Wobec zainteresowania rodziców i opiekunów wykładem lekarza psychiatry, ogromu zgłaszanych potrzeb i pytań nie było wątpliwości, że nie można odkładać tego na kolejne lata. Na nieodpłatną wizytę u psychiatry czeka się kilka miesięcy a psychoterapię nawet kilka lat. Podopieczni zespołu edukacyjnego w Tczewie często muszą jeździć do psychiatry do Trójmiasta.

Dr n med. Marta Herstowska, magdalena Okapiec-Kortas -prezes stowarzyszenia i Arkadiusz Górski - wicedyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie

Dr n med. Marta Herstowska, Magdalena Okapiec-Kortas -prezes stowarzyszenia i Arkadiusz Górski – wicedyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie

Inicjatorzy projektu uznają, że mieli ogromne szczęście, że p. Marta Herstowska – doktor psychiatrii ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna zgodziła się podjąć z nimi współpracę i raz w miesiącu przez 5 godzin świadczyć usługę wsparcia, diagnozy, leczenia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.

Dzięki uzyskanym dotacjom z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Starostwa Powiatowego w Tczewie i Urzędu Miasta Tczewa można było zapewnić podopiecznym nieodpłatne wizyty, konsultacje, leczenie. Wartością dodaną jest fakt, że lekarz psychiatra pracując w miejscu, gdzie uczą się, przebywają jego podopieczni może poznać ich funkcjonowanie na co dzień, co na pewno ma wpływ na proces terapeutyczny.

Raz w miesiącu w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie odbywa się rejestracja telefoniczna, o czym wcześniej informuje się na stronie i fanpege’u stowarzyszenia.

Jednym z elementów projektu jest rejestracja profesjonalnego reportażu na temat osób z niepełnosprawnościami, ich codziennych trudności i potrzeb oraz wieloaspektowego wsparcia nie tylko ich, ale całego systemu rodzinnego.

pr/, fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie

Data publikacji: 12.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również