Polski rząd będzie stawiał na rozwój szkół specjalnych

Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie stawiał na rozwój szkół specjalnych; one są niezwykle potrzebne – podkreślił w czwartek, 2 marca, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który w Warcie (pow. sieradzki) przekazał zakupiony dzięki dotacji MEN bus dla uczniów szkoły specjalnej.

„Polski rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy, będzie stawiał na rozwój szkół specjalnych; one są niezwykle potrzebne. Oprócz tego, że mają świetna kadrę, naprawdę dobrze zajmują się dziećmi, które takiej specjalistycznej pracy potrzebują. Będziemy inwestować w szkoły specjalne, przykładem niech będą Kozienice, gdzie jeszcze w tym roku oddajemy zupełnie nową szkołę; Lublin, gdzie za chwilę ogłosimy ogromną inwestycję w zespole szkół specjalnych” – zaznaczył Przemysław Czarnek podczas uroczystego przekazania pojazdu, które odbyło się w czwartek przed warciańską szkołą specjalną.

Jak podał minister, w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie uczy się obecnie ponad 80 dzieci oraz 13 w szkole przy Centrum Psychiatrycznym; to dzieci z różnych miejscowości pow. sieradzkiego. Problemem był transport uczniów do placówki.

„Program wsparcia infrastrukturalnego podmiotów wspierających edukację był również po to. Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Poszkodowanym w Wypadkach Razem możemy wiele wystąpiło w tym programie o 515 tys. zł z przeznaczeniem na busa, który będzie służył dowozowi do szkoły i wyjazdom na wycieczki oraz zajęcia edukacyjne” – podkreślił Czarnek.

Jako ciekawostkę minister przedstawił fakt, że ta inwestycja została negatywnie zaopiniowana przez eksperta MEN.

„Były takie sytuacje, bardzo głośne w telewizjach; eksperci wskazywali na różne wątpliwości, ale te wątpliwości były rozwiewane – i bardzo dobrze, bo ten bus jest tutaj naprawdę potrzebny” – dodał.

Dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie Elżbieta Słowińska zauważyła, że kierowana przez nią placówka jest małą szkołą, której brakuje nowoczesnego wyposażenia, docieplenia i remontu.

„Nie jest to budynek na miarę XXI wieku, ale to nie wspaniały wygląd świadczy o wielkiej wartości; naszą są nauczyciele, rodzice i uczniowie. To wspaniała szkoła mocna ludźmi. (…) To wielki i ważny dzień dla nas” – podkreśliła.

Według ministra edukacji program wsparcia infrastrukturalnego to 170 mln zł, zaś w perspektywie następnych tygodni uruchomione zostaną kolejne edycje programów wspierających zakup sprzętu i niezbędnych inwestycji w budynki w szkołach specjalnych. (PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. freepik.com

Data publikacji: 02.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również