Przez żołądek do serca w SOSW nr 1 w Krakowie

Wszyscy znamy przysłowie: „Przez żołądek do serca”. W Specjalnym Ośrodku nr 1 w Krakowie wiemy jak przez smaki i aromaty podbić serce nie tylko tego kto smakuje gotowe danie ale i samego kucharza, a nawet mistrza kuchni! Wiemy także, jak przy gotowaniu nauczyć się języka obcego.

„Dobra kuchnia jest podstawą prawdziwego szczęścia” Auguste Escoffier
– Bravissimo! Well done! – mówi Enzo, włoski szef kuchni pomagając Oli i Mikołajowi nakładać kolejne warstwy: sos ragu, mozzarella, ryż i zawijać w zgrabną kulkę. To zadanie trudne, wymagające precyzji, skupienia i wprawy. Jesteśmy w polskiej szkole, a Enzo, nie mówi po polsku. Nie przeszkadza to aby już za chwilę arancini – sycące kulki ryżowe z mięsnym sosem i panierką z bułki tartej – sycylijski przysmak, wylądowały na patelni.

W SOSW nr 1 kształci się młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, Ola ma zespół Downa, Mikołaj autyzm, oboje są uczniami drugiej klasy o profilu pomocnik hotelarza. W programie szkolnym jest jedna godzina języka angielskiego w tygodniu, w kilkunastoosobowej klasie wygląda to tak: tablica, ławki, podręcznik, zeszyt. W jednym zespole są uczniowie mający różnorodne trudności z opanowaniem wiedzy, niektórzy nie potrafią pisać w języku polskim, innym sprawia trudność liczenie, nawet w zakresie do dwudziestu, autystycy z pamięci recytują długą listę nowo poznanych słów w języku obcym – wcale nie pomaga im to jednak w komunikacji z drugim człowiekiem, często nie rozumieją jego emocji, mowy ciała.

Cud w kuchni!
Wszystko zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w szkolnej kuchni, bariery znikają – zwłaszcza gdy są goście, a gdy goście pochodzą z innego kraju zamiast myśleć o trudnościach pojawia się zaciekawienie. Uczniowie Specjalnego Ośrodka mieli już okazję przygotowywać arancini i tiramisu z włoskim mistrzem, zupę cebulową z kucharzem z Francji, maltański deser cannoli i brazylijską zakąskę coxina oraz czekoladowe słodkości brigadeiro, które zrobili razem z grupą wolontariuszy z Brazylii. Wszystko odbywa się w języku angielskim – od podania listy składników, poprzez instrukcje wykonania, a potem wspólny posiłek. Jest też czas aby poznać podstawowe zwroty w rodzimych językach gości – uczniowie chętnie uczą się jak przywitać się po portugalsku, czy podziękować po włosku. Nauce towarzyszą emocje, przy wspólnym gotowaniu świat odbiera się wszystkimi zmysłami, nie dziwi więc, że nowo poznane słowa zostają w pamięci uczniów.

Od problemu do sukcesu
Nauka języka obcego sprawia trudność także osobom pełnosprawnym. Jak zatem nauczyć biegłego komunikowania się w języku angielskim nastolatki z problemami w uczeniu się, które niejednokrotnie pochodzą z domów, gdzie nie mówi się w językach obcych, nie ceni się tej umiejętności, a już na pewno nie ma środków aby inwestować w dodatkowe lekcje czy podróże? Jak otoczyć ucznia językiem przy jednej godzinie w planie nauczania, skromnych środkach i programie, który każe nauczycielowi prezentować reguły gramatyczne?

Takie pytania zadał sobie zespół pedagogów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie, popchnął do poszukiwań, rozmyślań i wreszcie sięgnięcia po możliwości jakie dają różnego rodzaju projekty edukacyjne.

Pierwszy krok w kierunku nowych rozwiązań otworzył udział w programie Erasmus+ z projektem: „Niepełnosprawny uczeń w europejskiej integracji społecznej i zawodowej” w 2016 roku, potem pojawiły się kolejne projekty Erasmus +, jak ten w 2018 roku z wiele mówiącym tytułem: „Niepełnosprawny uczeń w holistycznej podróży do Europy przez cyfrowy świat mediów i technologii”, a potem „Między nowoczesnością, a uważnością – most koncepcyjny w edukacji specjalnej” w 2019. Nowe wyzwania i pomysły zaowocowały współpracą z kucharzami, wolontariuszami z innych krajów; wraz z międzynarodowymi projektami w szkole zaczęli się pojawiać zagraniczni goście.

„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia” George Bernard Shaw
Zapraszane osoby słysząc „Specjalny Ośrodek” mają wiele obaw, do głosu dochodzą stereotypy i fałszywe wyobrażenia. Na spotkaniu pojawiają się przygotowani, ale tak samo onieśmieleni jak uczniowie. Pytanie „Jak sobie poradzę?” pojawia się po obu stronach ale lody zostają szybko przełamane. Razem przy kuchennym blacie, a potem przy wspólnym stole okazuje się strzałem w dziesiątkę. Bariera językowa nie ma już tak wielkiego znaczenia, komunikacja następuje przez zmysły – smak, zapach, dotyk. Dźwięk słów idzie w parze z mową ciała. Uczniowie zyskują nowe umiejętności – to fakt, ale też rośnie w nich pewność siebie, wiara w to, że sobie poradzą. Niezwykle ważne jest też, co zyskuje ten drugi – mistrz, nauczyciel. Bardzo często jest to dla niego pierwsze zetknięcie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, w okamgnieniu upadają fałszywe przekonania, a radość na twarzach uczniów, wdzięczność i duma są bezcennym darem, który otwiera każde serce…

Smakować kulturę z kolegą z zagranicy
Przed nami kolejne wyzwania – SOSW nr 1 z Krakowa już wkrótce odwiedzi grupa uczniów z Turcji, Belgii i Włoch. Tematem wymiany młodzieży jest wzajemne poznawanie siebie, swojej kultury, przełamywanie stereotypów – spotkanie jest elementem projektu Erasmus+ „A holistic journey through Europe: approaching cultural heritage by games and Outdoor Activities”.

Czyż może być bardziej bliskie każdemu człowiekowi dziedzictwo kulturowe niż narodowa kuchnia? W planie jest więc także wspólne gotowanie – w szkolnej kuchni w międzynarodowej grupie będziemy lepić pierogi i wypiekać krakowskiego precla.

Jadwiga Połatyńska, fot. archiwum SOSW nr 1 w Krakowie
Nauczyciel języka angielskiego i języka obcego zawodowego. Koordynator międzynarodowych projektów edukacyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie, autor zwycięskich projektów Erasmus+ dla kadry nauczycielskiej: „Niepełnosprawny uczeń w europejskiej integracji społecznej i zawodowej” w 2016 roku, „Niepełnosprawny uczeń w holistycznej podróży do Europy przez cyfrowy świat mediów i nowych technologii” w 2018 roku, „Między nowoczesnością, a uważnością – most koncepcyjny w edukacji specjalnej” w 2019 oraz projektów partnerstwa strategicznego pomiędzy szkołami z różnych krajów: „A holistic journey through Europe: approaching cultural heritage by games and Outdoor Activities” Erasmus+ oraz „Między nowoczesnością, a uważnością – most koncepcyjny w edukacji specjalnej” PO WER z 2019 roku.

Zobacz galerię…

Data publikacji: 28.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również