„Różni-Równi”

„Różni-Równi"

3 października br. w katowickim Pałacu Młodzieży odbyły się warsztaty integracyjne i prezentacje twórczości osób z niepełnosprawnością pod hasłem „Różni-Równi".

– Różni pod względem koloru włosów czy budowy ciała, ale równi w tym, że wszyscy potrafimy stworzyć coś pięknego i twórczego – jak powiedziała Bogumiła Kurcab-Karkoszka z Pałacu Młodzieży, kierująca imprezą.
Spotkanie rozpoczęło się występem zespołu MocArt pod kierunkiem Katarzyny Piaseckiej. Jest to grupa, która powstała podczas wakacji, w trakcie trwania I Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Moc Art.”, który odbywał się właśnie w Pałacu Młodzieży w Katowicach i na Dworze Kossaków w Górkach Wielkich.
– Tak mocno zawiązała się przyjaźń między kilkoma osobami, że postanowiły dalej śpiewać razem. Trafiły do Pałacu, pod moją opiekę. Mają bardzo szeroki i zróżnicowany repertuar, utwory bardziej znane i mniej, śpiewają indywidualnie i jako grupa. Występujemy na bardzo różnych imprezach, a są to osoby ogromnie utalentowane i ich występy cieszą się naprawdę dużym uznaniem. Dzisiaj w programie mamy taki utwór, który – mamy nadzieję – publiczność będzie śpiewać razem z nami i będziemy się wszyscy świetnie bawić.- stwierdziła Katarzyna Piasecka, opiekun grupy z ramienia Pałacu.
Rzeczywiście, zebrani przyjęli występ bardzo ciepło, śpiewali razem z grupą i klaskali w dłonie.
Żeby nieco uspokoić gorące nastroje na do prezentacji zaproszono przedstawicieli Fundacji Dogiq, którzy pokazali jak szkoli się i jak działają już wyszkolone psy asystujące, pomagające niepełnosprawnym w różnych sytuacjach życiowych na co dzień. Prezentacja bardzo się podobała.
Nie zabrakło oklasków także podczas występu zespołu Ślązaczek, bo piękne stroje śląskie bardzo wszystkich zainteresowały, a kiedy zespół zaprosił do wspólnego zatańczenia trojaka, chętnych było więcej niż członków zespołu i do tańca włączyli się prawie wszyscy obecni na sali.
Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja gry integracyjnej – bocci prowadzona przez przedstawicieli Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” z Jaworzna.
Następnie znów ruszono do tańca pod kierunkiem trenerki Beaty Grzelak- Szwedy z Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.
Po kolejnym występie grupy MocArt, zebrani zeszli do galerii, gdzie odbył się wernisaż prac plastycznych osób niepełnosprawnych „Różni-Równi”, a na zakończenie wszyscy obejrzeli film, który w międzyczasie zaanimowała jedna z grup zajęciowych po kierunkiem Elżbiety Omelan. Zobaczyli na własne oczy jak z obrazków można zbudować ruch i w rezultacie jak na ekranie, dzięki ich własnym wysiłkom, powstała opowieść o jesiennych porządkach w świecie zwierząt w lesie.
Warsztaty zakończyły się obietnicą kolejnego spotkania w gościnnych murach Pałacu Młodzieży.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ewa Maj

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również