Studenci medycyny w Katowicach szkolą się z metod pracy z osobami słabowidzącymi

Studenci medycyny w Katowicach szkolą się z metod pracy z osobami słabowidzącymi

Wezwania niewidomego lub słabowidzącego pacjenta zza drzwi gabinetu czy poproszenia go o zajęcie miejsca bez wskazania krzesła – m.in. do unikania tego typu sytuacji mogą przyczynić się szkolenia studentów medycyny, które rozpoczęły się w czwartek w Katowicach.

Zajęcia z użyciem specjalnych gogli imitujących sposób, w jaki widzą pacjenci z różnymi dysfunkcjami i schorzeniami wzroku, takimi jak zaćma, jaskra czy całkowita utrata wzroku, odbywają się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prowadzą je przedstawiciele Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Zdaniem okulistki dr hab. Katarzyny Michalskiej-Małeckiej szkolenia pozwolą uczestnikom przede wszystkim “wczuć się” w sytuację niewidomych lub niedowidzących, a przez to podnieść jakość pracy tych przyszłych lekarzy. Ponadto udział w zajęciach pozwoli im uniknąć czasem nieodpowiedniego, choć wynikającego np. z niewiedzy, zachowania się.

– Chodzi o sytuacje z życia wzięte, kiedy np. lekarz mówi do pacjenta „proszę usiąść” nie wskazując mu wcześniej, gdzie znajduje się krzesło lub kiedy lekarz woła pacjentów zza drzwi, a dana osoba nie wie nawet, w którym kierunku ma iść – wyjaśniła Karolina Sura z fundacji.

Zajęcia opierają się więc na osobistym doświadczeniu przez uczestników kilku sytuacji z życia codziennego osób niewidzących. – Chodzi o to, żeby w tych goglach, które ograniczają pole widzenia, np. spróbowali się podpisać, nalać wody do szklanki czy przejść labirynt z białą laską– wskazała Sura.

Michalska-Małecka przypomniała, że w tego typu akcjach chodzi także o uświadomienie społeczeństwa, nie tylko przyszłych lekarzy, z jakimi problemami borykają się osoby słabowidzące. – Dla nas, osób zdrowych, przejście przez drogę czy poruszanie się po dużym budynku szpitalnym jest czymś oczywistym. Natomiast dla osoby z dysfunkcjami narządu wzroku to bardzo duże wyzwanie, często niemożliwe do samodzielnego wykonania – dodała.

Z kolei rzeczniczka placówki Anna Ginał zapewniła, że szkolenia dla studentów będą kontynuowane; w przyszłości mają skorzystać z nich także m.in. przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze oraz ratownicy medyczni.

akp/ mhr/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 06.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również