Technologie w edukacji niepełnosprawnych dorosłych

Technologie w edukacji niepełnosprawnych dorosłych

W ostatnich latach powstało wiele edukacyjnych programów. Nowe technologie z jednej strony ułatwiają osobom z niepełnosprawnością uczenie się, z drugiej mogą stanowić barierę w dostępie do edukacji; np. coraz większe wykorzystywanie materiałów wizualnych jest problemem dla niewidomych uczniów i studentów.

Nauczyciele często nie wiedzą jak dostosować materiały edukacyjne do ich potrzeb i czy jest to w ogóle możliwe. Pomocne będzie nowo powstałe narzędzie.

Szkoleniowe moduły

Enable Network of ICT supported Learning for Disabled People (Sieć Enable – technologie informacyjne i komunikacyjne wspierające edukację osób niepełnosprawnych) to trzyletni, międzynarodowy projekt współfinansowany przez Agencję Grundtviga w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Realizowany jest przez szesnastu partnerów, zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej. Polskę reprezentuje Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika. Projekt bada w jaki sposób technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) są wykorzystywane do wspierania uczenia się przez całe życie dorosłych osób z niepełnosprawnością, w przezwyciężaniu barier zwiększaniu możliwości.

Rezultaty projektu to m.in.:
· utworzenie bazy danych dostępnych rozwiązań ICT wraz z komentarzami użytkowników oraz przykładami dobrych praktyk,
· zasady i zalecenia dobrych praktyk,
· metodologie oceniania i kategoryzacji narzędzi ICT,
· zalecenia dotyczące przyszłych badań,
· moduły treningowe on-line przeznaczone dla nauczycieli osób dorosłych.

Kurs on-line składa się z sześciu modułów:
1. Praca z osobami niepełnosprawnymi.
2. Pedagogiczne założenia korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu wspierania kształcenia tej grupy osób.
3. Tworzenie dostępnych treści edukacyjnych,
4. Bezpłatne i wbudowane technologie informacyjne i komunikacyjne wspierające uczące się dorosłe osoby z niepełnosprawnością.
5. Kwestie dotyczące użytkowników, w tym dostępność i użyteczność.
6. Ramy standaryzacji i narzędzia do tworzenia dostępnych materiałów on-line.

Można przejść zarówno cały kurs, jak i wybrany moduł. Z pewnością przydatne wskazówki znajdą w nim nie tylko nauczyciele dorosłych osób z niepełnosprawnością, lecz także pracujący z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza na temat tworzenia dostępnych materiałów i specyfiki poszczególnych dysfunkcji. Poznanie problemów ucznia jest niezbędne do znalezienia rozwiązań i efektywnej pracy. Szkolenie dostępne jest na polskiej stronie projektu Enable: http://enable-polska.blogspot.com. Znajduje się na niej także kwestionariusz ewaluacyjny. Uwagi dotyczące modułów można wysyłać na adres: hanna.pasterny@cris.org.pl.

Tryumf Polaków

W ramach projektu Enable został ogłoszony konkurs na projektową nagrodę. Zgłoszenia były przyjmowane w trzech kategoriach:
1. osoba z niepełnosprawnością wspierająca za pomocą technologii ICT uczenie się dorosłych osób niepełnosprawnych,
2. nauczyciel używający technologii ICT w innowacyjny sposób we wspieraniu uczenia się dorosłych osób niepełnosprawnych,
3. twórca nowych narzędzi ICT wspierających uczniów z niepełnospreawnością.

Europoseł prof. Jerzy Buzek, honorowy patron konkursu, ufundował dodatkową nagrodę dla osoby z Polski. Jest nią kilkudniowa wycieczka do Brukseli.
Na konkurs wpłynęły trzydzieści cztery zgłoszenia, w tym siedem z Polski. W kategorii dla twórców oprogramowania zwyciężyła dr Agnieszka Rynkiewicz z Gdańska. Jej zespół opracował narzędzie, które uczy osoby autystyczne rozpoznawania wyrazu twarzy i emocji w głosie. Natomiast do Brukseli pojedzie Przemysław Rogalski z Łodzi, niewidomy nauczyciel informatyki i języka angielskiego, tester aplikacji na urządzenia mobilne.
Wręczenie nagród nastąpiło na konferencji w Yorku w Anglii, która odbyła się w dniach 18-19 czerwca 2014 r. Prof. Buzek wystosował list do jej uczestników i laureatów. Konferencyjne materiały w języku angielskim będą dostępne na stronie www.i-enable.eu.

Hanna Pasterny

Autorka jest konsultantką ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS

Data publikacji: 16.07.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również