Tyniecka w 3D. Pomoc dla uczniów i nauczycieli

Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie otrzymał makietę architektoniczną. Powstała ona z inicjatywy absolwentów ośrodka, a  przedstawia część dzielnicy Dębniki. Zdecydowana większość elementów została wydrukowana w technologii druku 3D. W planach są kolejne rozwiązania, z których skorzystają uczniowie i ich nauczyciele orientacji przestrzennej.

16 września w ośrodku przy ul. Tynieckiej odbyło się oficjalne przekazanie makiety architektonicznej. Do jej powstania doszło z inicjatywy Fundacji Nie Widząc Przeszkód. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego. Natomiast za wykonanie odpowiada firma CadXpert.

– Mapa przedstawia Rynek Dębnicki i jego okolice, w tym nasze Centrum. To jest ogromna pomoc dla uczniów, a także nauczycieli orientacji przestrzeni, którzy z nimi pracują. Tu na miejscu można sobie wyobrazić trasę, zaplanować jak iść i na co zwrócić uwagę. To jest pomysł wychowanków Tynieckiej. Wiedzą, jakie mieli problemy, a teraz chcą ułatwić start w życie młodszym kolegom – powiedział „NS” Marcin Dębski, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

W ubiegłym roku Fundacja Nie Widząc Przeszkód przeprowadziła kampanię „Widzialni (Nie)widzialni” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/dostrzec-niewidzialny-problem-moc-uswiadamiania-i-pomagania/). Jednym z jej elementów było zapewnienie pomocy nauczyciela orientacji przestrzennej dla osób z dysfunkcją wzroku. To działanie objęło współpracę właśnie z Centrum. Wtedy też pojawił się pomysł przygotowania mapy.

– Na efekt końcowy trzeba było trochę poczekać, m.in. przeprowadziliśmy szerokie konsultacje. Oprócz makiety, są jeszcze opisy tras, które zostały przygotowane wspólnie z portalem Tyflowiki. To wszystko powinno sprawić, że uczniom będzie łatwiej wyjść z ośrodka – podkreślił Piotr Niesyczyński, członek zarządu Fundacji Nie Widząc Przeszkód.

Makieta powstała na planie prostokąta o wymiarach 100 x 80 cm. Spośród odwzorowanych budynków, Centrum jest charakterystycznie oznakowane. Użytkownicy mogą odnaleźć przejścia dla pieszych. Zaznaczony jest też kierunek, w którym płynie Wisła. Zdecydowana większość elementów została wydrukowana w technologii 3D FDM. Jedyny gotowy produkt umieszczono jako miejską zieleń, odwzorowuje on bulwary nad Wisłą.

– Zazwyczaj drukarka 3D kojarzona jest jako niewielkie urządzenie. Gdybyśmy skorzystali z właśnie z takiej, to musielibyśmy podzielić projekt na kilka części, a następnie je połączyć. Dotykanie takich łączeń mogłoby wprowadzać w błąd. Zastosowaliśmy więc drukarkę przemysłową, która pozwoliła na wydrukowanie wszystkich elementów w całości – zaznaczył Michał Bryda-Przybyszewski z CadXpert.

W Fundacji liczą, że na początku przyszłego roku powstanie kolejna tego typu makieta. Jak podkreślił Piotr Niesyczyński, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego wstępnie zadeklarowali wsparcie następnego przedsięwzięcia. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to Rynek Główny.

Z kolei Centrum zamierza przed końcem roku uatrakcyjnić swój ogród. Znajdą się w nim miniatury dwunastu makiet, które powstały w ramach projektu „Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”. Dzięki tej inicjatywie osoby niewidome i słabowidzące mogą łatwiej poznawać historię i zabytki Krakowa.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 21.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również