uDOSTĘPniamy świat! Zobaczcie pomysły tysięcy uczniów z całej Polski

Laureaci konkursu uDOSTĘPniacze z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak

Za wysokie krawężniki, strome schody, brak podjazdów, wind. Ale też brak pomocy czy zrozumienia. Każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami mierzą się z szeregiem różnych trudności. Jak je pokonać? Jak sprawić, by otaczająca nas przestrzeń była przyjazna? Jak mądrze pomagać? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „uDOSTĘPniacze”.

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w maju tego roku. Przeprowadzono go w stu placówkach na terenie kraju. W każdej ze szkół zrealizowano co najmniej jedne zajęcia dotyczące dostępności. Łącznie z tematem zapoznało się ponad sześć tysięcy uczniów z całej Polski.

Zadaniem uczniów w ramach pracy konkursowej było odnalezienie barier w swoim otoczeniu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Uczniowie mieli także wskazać sposoby usunięcia przeszkód, które uprzednio zidentyfikowali.

Do konkursu napłynęło aż 95 prac! Jury konkursu miało twardy orzech do zgryzienia. Zgłoszone prace charakteryzował wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Były wykonane w różnych technikach, a ich pomysłowość i kreatywność zadziwiały.

Po burzliwych obradach jury wyłoniło laureatów konkursu:
• I miejsce: zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach;
• II miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie;
• III miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie.

Oficjalne wręczenie nagród finalistom konkursu odbyło się 14 października w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano ponadto warsztaty z dostępności, z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze z nich odbyły się w szkołach, z których pochodziły zwycięskie zespoły. Kolejne będą systematycznie realizowane, aż do 24 stycznia 2020 r.

Poznajcie nagrodzone prace.

– Ze swojej strony bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i ogromne zaangażowanie. Oceniając nadesłane zgłoszenia, widzieliśmy, jak wiele serca i pracy zostało włożone w ich przygotowanie oraz to jak chętnie uczniowie angażują się w projekty, w ramach których mogą pomóc innym ludziom. Jest to dla nas dodatkowy powód do dumy. Pamiętajmy, że dostępność zaczyna się od drugiego człowieka! – podsumowała konkurs wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Info i fot.: funduszeeuropejskie.gov

Data publikacji: 14.10.2019

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również