Utilitia – Przejdź na dostępną stronę

Spółka Utilitia powołana została do życia przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, która od kilku lat monitoruje dostępność polskich witryn internetowych. Podczas częstych testów przeprowadzanych przez pracowników fundacji, pojawił się pomysł stworzenia uniwersalnego i automatycznego narzędzia, będącego w stanie samodzielnie oraz obiektywnie ocenić dostępność danej strony lub portalu internetowego. Usługi, która oprócz wykrycia nieprawidłowości będzie mogła zaproponować administratorom i właścicielom witryn, sposób usunięcia odnalezionych błędów.

Jak to działa?
Aby skorzystać z Utilitii wystarczy w pole edycyjne wpisać adres serwisu do skontrolowania, zaznaczyć wybrane testy i kliknąć przycisk Rozpocznij Analizę. Czas trwania analiz zależy od liczby podstron, wybranych testów i stopnia skomplikowania serwisu. Efektem końcowym jest raport wynikowy.

Co w środku?
Utilitia oprócz narzędzi związanych z dostępnością, wyposażona jest w kilka dodatkowych, innowacyjnych rozwiązań przydatnych administratorom i właścicielom stron internetowych. Jednym z nich jest moduł sprawdzający poprawność odnośników osadzonych na witrynie, tzw. linkchecker. Umożliwia nie tylko weryfikację składni samych linków ale także kontroluje czy pod danym adresem znajduje się docelowa strona. Różne walidatory języków HTML, w tym także HTML5, CSS oraz inne narzędzia niezbędne dla deweloperów stanowią integralną część Utilitii. Wszystko w jednym miejscu – wygodnie i pod ręką.

Co dalej?
Usługa Utilitia właśnie opuściła laboratorium programistyczne i przeszła do fazy testów zewnętrznych. Mamy nadzieję, że analizy prowadzone przez użytkowników ujawnią błędy, których nie udało się wykryć w trakcie wewnętrznych kontroli. Te cenne uwagi pozwolą nam stworzyć bardziej niezawodne narzędzie. W okresie testowym narzędzie oferowane jest bezpłatnie.

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzenia witryny naszego projektu: www.utilitia.pl oraz do skorzystania z usługi Utilitia pod adresem: http://validator.utilitia.pl

Za wszelkie sugestie, uwagi, a także zgłoszenia wykrytych w trakcie testu niedociągnięć będziemy szczerze wdzięczni. Informacje takie prosimy zgłaszać w formularzu dostępnym pod linkiem „Zgłoś błąd”

Zespół Utilitii

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również