W Lublinie powstanie Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii

Kryta ujeżdżalnia, hipodrom, centrum fizjoterapii dla koni znajdować się będą w Stacji Badawczej Ośrodku Dydaktyczno-Szkoleniowym Jeździectwa i Hipoterapii, który powstanie w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Koszt inwestycji szacowany jest na 20 mln zł.

Przedstawiciele uczelni, władz samorządowych i organizacji jeździeckich 5 sierpnia dokonali symbolicznego „wbicia szpadla” w miejscu, gdzie powstanie nowy obiekt.

– Ten ośrodek jest pomyślany jako ośrodek głównie dla uniwersytetu, jako stacja badawcza, ośrodek przeznaczony dla realizacji różnych kierunków studiów, ale również będzie szeroko otwarty dla mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny – powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Zygmunt Litwińczuk.

Jak dodał, będzie to jedna z najważniejszych inwestycji Uniwersytetu Przyrodniczego, który prowadzi unikatowy kierunek studiów – hipologia i jeździectwo, na którym studiują studenci z całej Polski.

Nowy ośrodek będzie miał powierzchnię ponad 5 ha. Powstanie tu m.in. kryta ujeżdżalnia o powierzchni ponad 2 tys. m.kw., co umożliwi organizację zawodów międzynarodowych. Będą także sale dydaktyczne z przeszklonymi ścianami, z widokiem m.in. na ujeżdżalnię. Powstanie także hipodrom, czyli miejsce na zawody zewnętrzne, na świeżym powietrzu, o powierzchni ok 4 tys. m.kw. W części stajennej budynku przewidziano 20 boksów dla koni oraz nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni m.in. z hydrobieżnią, solarium czy pomieszczeniami do czyszczenia koni.

Projekt uzyskał już pozwolenie na budowę. Planowany termin zakończenia budowy ośrodka to połowa 2022 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Z ośrodka będą korzystać studenci hipologii i jeździectwa, ale też z kierunków pielęgnacja zwierząt i animaloterapia czy behawiorystka zwierząt. Ośrodek Jeździecki będzie służył głównie jako baza naukowo-dydaktyczna dla studentów, ale także dla prywatnych hodowców, którzy będą mogli m.in. korzystać z oferty pensjonatowej dla swoich koni.

Nowy Ośrodek powstanie na terenie funkcjonującego Ośrodka Jeździeckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie może obecnie przebywać do 70 koni i kuców. Część koni będących w Ośrodku jest własnością uniwersytetu, a pozostałe to konie prywatnych właścicieli. Uniwersytet utrzymuje tu konie ras rodzimych m.in. konia małopolskiego, czy wyhodowanego w Lublinie kuca felińskiego. Są tu także utrzymywane – w celach pokazowych – inne zwierzęta m.in. bydło białogrzbiete, kozy białe uszlachetnione, czy stado alpak. (PAP)

Renata Chrzanowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również