Wakacje turystyczne i kreatywne

Obóz integracyjny jest to jeden z elementów oferty Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Arka Noego” w Katowicach. W tym roku dzieci przebywały w Korbielowie na przełomie czerwca i lipca, pod hasłem „gór mi mało i trzeba mi więcej…”, w gminie Jeleśnia na Żywiecczyźnie. W 7-dniowym pobycie brało udział 22 uczniów wraz z opiekunami.

Tego typu wyjazdy to już tradycja placówki, w której uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. W szkole, która działa od 2014 roku, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę. To zasługa władz Fundacji „Arka Noego”, zaangażowanego grona pedagogicznego i rodziców, a także przyjaciół, którzy zgromadzili się wokół szkolnej społeczności.

– Dla naszych uczniów była to przede wszystkim okazja do odpoczynku i zwiedzenia okolicy. Znalazł się czas na beztroski relaks w basenie, zabawy sportowo-integracyjne na świeżym powietrzu, ale także inne zajęcia. Wśród nich były zajęcia plastyczne poświęcone tworzeniu pejzaży, dla których inspiracją stały się piękne widoki otaczających nas gór, uczniowie mogli rozwinąć swoją kreatywność, dzięki klockom konstrukcyjnym korbo, tworzeniu szmacianych zabawek, czy zajęciom muzycznym, podczas których grali i śpiewali. Będąc w górach nie zabrakło także pieszych wycieczek. Naszym celem była Hala Miziowa i Pilsko, zdobycie szczytu którego ostatecznie zostawiliśmy sobie na inny raz. Ważnym punktem pobytu były warsztaty teatralne, które odbywały przez cały pobyt, a których finałem był spektakl „Cztery świece”. Dzięki transmisji na żywo w internecie mieli okazję zobaczyć go wszyscy chętni, w tym rodzice naszych uczniów.- opowiada prezes fundacji, Magdalena Skorupa-Grajner.

Ideą obozów organizowanych przez tę placówkę (odbył się on już po raz czwarty) jest nie tylko danie możliwości wypoczynku dzieciom, ale także czasu na zadbanie o siebie ich rodzicom, wśród których są także matki samodzielnie wychowujące dzieci.

– Opiekunami naszych uczniów byli nauczyciele oraz wolontariusze. Osoby, które są im znane, co ma ogromne znaczenie dla ich poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki wsparciu instruktorów, którzy prowadzili dedykowane zajęcia, wyjazd mógł być jeszcze bardziej atrakcyjny. Cieszymy się, że mimo znacznego wzrostu kosztów pobytu i ograniczonym możliwościom jego dofinansowania, wzięła w nim udział ponad połowa naszych uczniów. Kilkorgu uczniom dodatkowo towarzyszyło rodzeństwo, co pozwoliło na jeszcze większe zacieśnienie więzi między nimi. Co ważne, dla większości naszych uczniów był to jedyny wyjazd bez rodziców podczas tegorocznych wakacji – podkreśliła Magdalena Skorupa-Grajner.

Taki wyjazd to jedna z atrakcji programu zajęć w szkole, podobnie, jak szeroki wybór zajęć dodatkowych, jakie się odbywają, czy okolicznościowe wydarzenia, jak na przykład Bieg Kolorowej Skarpety. To znana inicjatywa, która organizowana jest od kilku lat w okolicach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

Zobacz galerię…

em/, fot. Agnieszka Jarzyńska-Stęclik, Zofia Świerad i Michał Ślefarski

Data publikacji: 26.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również