„Wejść w obraz. Sztuki wizualne na scenie teatru”

Projekt Narodowego Centrum Kultury Kultura Interwencje 2019 Wejść w obraz. Sztuki wizualne na scenie teatru realizowany jest przez Stowarzyszenie „Razem do celu” w SOSW dla Dzieci Niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej od maja do września 2019 roku oraz na warsztatach teatralnych w Węgierskiej Górce w dniach 9-15 sierpnia 2019 roku.

Celem projektu jest tworzenie warunków umożliwiających uczestnictwo w kulturze osobom niepełnosprawnym, w szczególności słabo widzącym i niewidomym, w integracji z osobami pełnosprawnymi, w tym z artystami.

W szczególności, projekt zakłada, przybliżenie sztuki współczesnej (malarstwo, rzeźba, instalacje itp.) poprzez dostosowania (np. audiodeskrypcja, tyflografiki, instrukcje dla osób z autyzmem), wizyty w muzeach i galeriach sztuki, udział w warsztatach (stacjonarnych i wyjazdowych), przybliżenie i interpretacja wybranych dzieł malarskich, wspólne tworzenie spektaklu teatralnego i jego wystawienie.

Działania edukacyjno-animacyjne mają na celu wspomaganie społeczności zagrożonych wykluczeniem w działaniach twórczych a także zwiększenie obecności kultury w ich życiu.
pr

„Historia zawarta w sztuce – dostępna dla niepełnosprawnych”

Kolejnym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie „Razem do celu” jest Historia zawarta w sztuce – dostępna dla niepełnosprawnych. Jego głównym założeniem jest dotarcie z ofertą kulturalną do dzieci I młodzieży niepełnosprawnych zamieszkujących małe miejscowości (do 30 tys. mieszkańców) i przekazanie im treści historycznych dotyczących powstań śląskich przez nowoczesne alternatywne metody pracy.

W projekcie, który trwa od 30 maja do 31 października odbędą się:
1) Warsztaty, na których uczestnicy będą poznawać historyczne miejsca na mapie Polski związane z powstaniami śląskimi, (tworzyć wypukłe mapy z zaznaczonymi miejscami najważniejszych bitew), poznawać wyjątkowe postaci (np. W. Korfanty, A. Zgrzebniok, I. Paderewski), różne formy ekspresji artystycznej nawiązującej do tematyki powstań śląskich. Dostosowanie treści wizualnych – audiodeskrypcja, tyflografiki. Warsztaty dostarczą wiedzę osobom z dysfunkcją wzroku o pozawzrokowych metodach poznawania historii sztuki, a także będą kształtować potrzebę poznawania historii, postawy prospołeczne i proaktywne związane z historią narodu, pozwolą na uczestnictwo w życiu kulturalnym. Ważnym aspektem projektu jest integrowanie niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z pełnosprawnymi rówieśnikami, a także dzieci i młodzież z małych miejscowości z dziećmi i młodzieżą z dużych miast – ośrodków kultury.
2) Wycieczka do miejsc ważnych dla powstań śląskich, np. Góra św. Anny, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (dostosowania do możliwości odbioru osób niepełnosprawnych – audiodeskrypcja, tyflografiki). Zwiedzanie oraz lekcja muzealna.
3) Gra terenowa. Dzieci i młodzież sprawdzą i utrwalą zdobytą wiedzę podczas gry terenowej związanej z tematyką powstań śląskich. Gra wykorzystuje różne formy ekspresji artystycznej. Gra opracowana będzie zgodnie z możliwościami osób z niepełnosprawnościami.
4) Wizyta w Radio Katowice, wspólne tworzenie audycji radiowej.

Miejsca realizacji: SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Muzeum Powstań Śląskich, Góra św. Anny, Mysłowice, Katowice-Giszowiec, Radio Katowice.
pr
Data publikacji: 13.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również