Wernisaż projektu „TOTU – ciało | mapa | kolaż”

Społeczne tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami próbuje przełamać artystyczny duet TOTU, który tworzą absolwentki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Oliwia Michniewska i Marta Jagoda-Błaszczak wykorzystując technikę kolażu, opowiadają nam o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Na wystawie „TOTU – ciało | mapa | kolaż” zobaczyliśmy więc wizualne mapy ciała, rezultat twórczego poznawania cielesności i oswajania się z nią.

Ekspozycji towarzyszy interaktywny pokój doświadczeń, gdzie zabawa kolorami i światłem stała się punktem wyjścia do refleksji nad własnym światem erotyki. Wernisaż wystawy w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA miał miejsce 10 lutego i zgromadził bardzo liczną grupę osób zainteresowanych niezwykłym projektem.

Projekt Sekson to inicjatywa Fundacji Avalon, której celem jest obalanie stereotypów i mitów, związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. W związku z brakiem edukacji seksualnej, utrudnionym dostępem do wiedzy, specjalistów, dostosowanej opieki zdrowotnej, a także wciąż obecnymi krzywdzącymi stereotypami, osoby z niepełnosprawnościami wykluczane są z obszaru seksualności. Realizatorzy projektu Sekson wierzą, że seksualność jest częścią każdego człowieka.

Na stronie projektu czytamy:
„TOTU to narzędzie, którego celem jest poszukiwanie nieswoistych stref erogennych. Za pomocą biblioteki symboli użytkownicy tworzą kolaże w wersji cyfrowej, narzędzie umożliwia wizualne mapowanie ciała. TOTU to miejsce wykorzystujące technikę kolażu, służące do eksplorowania i poznawania swojej cielesności. TOTU daje możliwość opowiadania o własnej seksualności oraz umożliwia kreowanie swojego wizerunku w sprawczy sposób. Z uwagi na jego cyfrową postać jest dostępne i dostosowane również dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.”

– Współpracujemy ze sobą od początku studiów. Poszukiwałyśmy partnera do realizacji dyplomu, który miał być poświęcony osobom z niepełnosprawnościami i znalazłyśmy Fundację Avalon i projekt Sekson. Postanowiłyśmy poruszyć temat seksualności tych osób, który często jeszcze jest tematem tabu i spotkało się to z pozytywnym oddźwiękiem ze strony fundacji oraz naszej uczelni. Stworzyłyśmy więc projekt TOTU. Mamy bardzo dużo planów i chcemy rozwinąć to narzędzie, które stworzyłyśmy w ramach projektu. Ono jest wirtualne, dzięki czemu każdy może stworzyć własny kolaż i to będzie działać jako samodzielna platforma, do której każdy ma swobodny dostęp – wyjaśnia Oliwia Michniewska.

– Ja też wykonałam swój kolaż, ale na wystawie są kolaże tylko osób z niepełnosprawnościami, współpracujących z Fundacją Avalon. Myślałyśmy o tym, czy umieścić na wystawie swoje kolaże, ale doszłyśmy do wniosku, że nie będziemy zabierać miejsca naszym bohaterom, bo mamy ograniczoną ilość miejsca i zmieściło się tylko 18 plakatów. Nam zależało na tym, aby w tym projekcie wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami, które opowiedzą o swojej seksualności, podkreślą to, że oni także mogą uprawiać seks, że jest to naturalne. – Marta Jagoda-Błaszczak

Projekt TOTU został wyróżniony nagrodą za najlepszy Dyplom Projektowy w 2022 roku.

– Jako galeria BWA w Katowicach otwieramy się na osoby z niepełnosprawnościami. Chcielibyśmy aby galeria była bardziej inkluzywna, żeby osoby które mają różne dysfunkcje, mogły także szerzej uczestniczyć w życiu kulturalnym. Dlatego zdecydowałam się zaprosić projekt TOTU, który dotyka tematyki seksualności osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia kurator wystawy, Olga Kasztelewicz. – Oliwia i Marta stworzyły niezwykły projekt, który dotyka własnej seksualności, o czym się ciągle jeszcze niewiele mówi. To jest taki pierwszy krok żeby się otworzyć na tą tematykę – dodaje.

– Galeria jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, bo jest winda i zapraszamy wszystkich do zwiedzania zarówno tej wystawy, jak i innych naszych wydarzeń. W planach mamy we wrześniu ekspozycję, która będzie poruszała problem zaburzeń psychicznych. Zaprosiłam artystów w kryzysie psychicznym, którzy tworzą, oni będą tutaj wystawiać swoje prace i jednocześnie ta wystawa będzie opowiadała ich własne historie o zmaganiu się z chorobą psychiczną – zapowiada i zaprasza Olga Kasztelewicz.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. autorka, ze strony projektu TOTU

Data publikacji: 13.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również