Światowy Dzień Osteoporozy

3 października w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Razem nie damy się złamać" poświęcona osteoporozie. Choroba objawia się nadmierną utratą masy kostnej oraz zwiększoną podatnością na złamania. Dotyka ona prawie 3 mln Polaków.

Najczęściej chorują kobiety po 50 roku życia – ok. 30 proc. Pojawiają się także przypadki zachorowań u ludzi młodych. Złamania kości mogą spowodować powikłania: ból, zakrzepicę, odleżyny, a u osób w podeszłym w wyniku powikłań występuje zwiększone ryzyko zgonu.

– Osteoporozy nie można całkowicie wyleczyć, ale Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony 20 października jest okazją by przypomnieć, że profilaktyka, wczesna diagnostyka i odpowiednie nowoczesne leczenie to jedyny sposób, by zmniejszyć społeczne i ekonomiczne koszty osteoporozy – powiedziała Iwona Drozdowska-Rusionowicz, prezes Stowarzyszenia Entuzjastów Zdrowych Kości z Konieczności STENKO.

W perspektywie starzejącego się społeczeństwa, szacuje się że w Polsce w 2035 r. będzie żyło około 3,5 osób ze złamaniem osteoporotycznym, czyli o 30 proc. więcej niż w 2008 r.

Po chorobach układu krążenia i onkologicznych osteoporoza jest na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonu osób dorosłych.

SzymSza

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również