Wózek to tylko rzecz. Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością.

Nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski mogą bezpłatnie skorzystać z materiałów edukacyjnych opracowanych przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina. Scenariuszowi lekcji towarzyszy 15-minutowy film edukacyjny, w którym udział wzięli podopieczni Fundacji. Materiał świetnie nadaje się do realizacji w ramach nauki online.

– Osoby z niepełnosprawnością napotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne można zlikwidować i wymaga to zwykle sporych nakładów finansowych. Są też inne bariery – te, które tkwią w nas… Ich usuwanie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dlatego od wielu lat prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach i opracowujemy scenariusze lekcji, które pomagają nauczycielom oswajać uczniów z tematem niepełnosprawności – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Patrzmy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność!
Bohaterami filmu są Klaudia i Bartek – podopieczni Fundacji i zawodnicy drużyny koszykówki na wózkach Mustang Young. To jest świetny materiał, ponieważ nastolatkowie mówią o niepełnosprawności, o swoim życiu, marzeniach, pasjach, ale też problemach i wyzwaniach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń!

Materiały do wykorzystania w nauce na odległość
Materiały zostały przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać zarówno w klasie podczas lekcji jak też online. To dobra propozycja na czerwcowe zajęcia. Wystarczy, że nauczyciel prześle uczniom link do filmu, a następnie podczas spotkania online przeprowadzi lekcję według proponowanego scenariusza. Wszystko powinno zająć jedną godzinę lekcyjną.

Gdzie znaleźć materiały i kto może z nich korzystać?
Korzystać może każdy, kto jest zainteresowany tematem. Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony:  https://podajdalej.org.pl/aktualnosci/wozek-to-tylko-rzecz-scenariusz-lekcji-i-film-edukacyjny-ktory-oswaja-z-niepelnosprawnoscia/

Materiały edukacyjne powstały dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który zajmuje I miejsce w XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

* * *

Dodatkowych informacji udziela Justyna Gach, justyna.gach@podajdalej.org.pl

Info: PODAJ DALEJ

Data publikacji: 15.06.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również