Zamknięte podstawówki to nie problem. Naukę można kontynuować online w Szkole w Chmurze

Mariusz Truszkowski

Od 13 marca wszyscy uczniowie szkół podstawowych w Polsce mogą bezpłatnie korzystać z platformy e-learningowej – Szkoła w Chmurze. Dostępne tam materiały w całości realizują podstawę programową MEN ze wszystkich przedmiotów objętych nauczaniem.

– W związku z zamknięciem szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, od dziś udostępniamy bezpłatnie naszą platformę e-learningową wszystkim uczniom i wszystkim szkołom podstawowym w Polsce – mówi Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze. – Uczniowie klas 4-8 znajdą tam kompletny program nauczania ze wszystkich przedmiotów w atrakcyjnej, innowacyjnej i angażującej formie – wyjaśnia.

Każdy uczeń chcący skorzystać z platformy dostępnej pod adresem szkolawchmurze.org, dostanie bezpłatny login i hasło, dzięki którym będzie mógł kontynuować naukę w swojej klasie przez internet. Po zalogowaniu się do serwisu będzie mógł samodzielnie lub w uzgodnieniu z nauczycielem czy rodzicem wybrać przedmiot, którego chce się w danej chwili uczyć oraz konkretne zagadnienie przedstawione w formie karty pracy.

– Dostępne na naszej platformie kursy są całkowicie zgodne z obowiązującą podstawą programową, toteż ich zaliczenie oznacza nabycie przez ucznia wymaganej programem wiedzy – zapewnia Truszkowski.

Nad opracowaniem platformy od dwóch lat pracował zespół kilkudziesięciu specjalistów, w tym doświadczonych nauczycieli poszczególnych przedmiotów. W projekcie uczestniczyło też kilkudziesięciu uczniów, tworzących swego rodzaju grupę fokusową. Ich uwagi oraz sugestie pozwoliły twórcom serwisu dostosować go do potrzeb i oczekiwań współczesnych nastolatków.

– Zależało nam bardzo, żeby stworzyć alternatywę dla klasycznego modelu edukacji, który dla wielu uczniów jest nieatrakcyjny i demobilizujący. Nauka w ramach Szkoły w Chmurze przebiega według schematu, który nazwaliśmy odwróconą lekcją – tłumaczy Truszkowski. – Tradycyjne nauczanie polega na tym, że uczeń dostaje podczas lekcji czy w podręczniku pewną określoną porcję wiedzy, która następnie jest sprawdzana. My postanowiliśmy odwrócić ten proces – wyjaśnia.

Nauka na platformie polega na wypełnianiu kart pracy, czyli różnorodnych testów i zadań otwartych, pozwalających utrwalić zdobytą wiedzę. W jej trakcie uczniowie mogą otrzymać wskazówki i podpowiedzi, a także sugestie dotyczące dostępnych przez internet źródeł, z których mogą skorzystać. Materiały uzupełnione są o linki do dodatkowych, wartościowych materiałów – w tym podręczników dostępnych na oficjalnej platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl.

– Z doświadczenia wiemy, że uczniowie chcą i lubią rozwiązywać konkretne zadania, ucząc się w trakcie. Ta forma zdobywania wiedzy jest dla nich zdecydowanie atrakcyjniejsza od tradycyjnego modelu, polegającego na czytaniu podręcznika i zapamiętywaniu zapisanych tam faktów – przekonuje Truszkowski. – Dodatkową zaletą naszego systemu nauki jest to, że każdy uczeń może dostosować sposób pracy i tempo nauki do swoich możliwości. Może też na bieżąco śledzić postępy, jakie robi. Oczywiście to narzędzie jest również dostępne dla nauczycieli oraz rodziców.

Twórcy platformy podkreślają, że dzięki indywidualnemu oraz dostosowanemu do potrzeb i możliwości każdego ucznia rytmowi edukacji, czas przeznaczony na naukę jest wykorzystywany dużo efektywniej niż podczas tradycyjnych lekcji w klasie, dzięki czemu uczniowie mogą przyswoić ten sam materiał znacznie szybciej.

– Dziś z powodu zagrożenia epidemiologicznego sytuacja jest nadzwyczajna. Ale gdy ten kryzys będzie już za nami, Szkoła w Chmurze będzie działać nadal, jako atrakcyjna alternatywa dla tych wszystkich uczniów, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą uczęszczać do zwykłych szkół – podsumowuje Truszkowski.

Dodatkowe informacje:

Info i fot.: Szkoła w Chmurze

Data publikacji: 14.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również