Zmiany oznaczają nowe możliwości!

Zmiany oznaczają nowe możliwości!

O szczęśliwym życiu marzą wszyscy ludzie. Szczególnie mocno marzą o tym osoby z niepełnosprawnością. Samodzielność, niezależność i praca to pragnienia, w realizacji których pomaga niepełnosprawnym Akademia Życia. 

To miejsce w centrum Polski, do którego na pół roku przyjeżdżają osoby niepełnosprawne ruchowo i biorą udział w intensywnych zajęciach, by zmienić swoje życie. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Psiotra Janaszka PODAJ DALEJ w latach 2013-2018.

Chęci nie wystarczą, trzeba działać!
Natalia jest niepełnosprawna ruchowo, porusza się głównie za pomocą wózka. Po skończeniu studiów nie miała pomysłu, jak pokierować swoim życiem. Myślała o rozpoczęciu kolejnego kierunku, żeby tylko nie wracać na wieś.
– Nie chciałam powielać schematu i studiować tylko i wyłącznie dla samego studiowania, bo tak podchodząc do tematu można studiować całe życie i stać w miejscu. Chciałam spróbować czegoś innego dlatego, gdy dowiedziałam się o Akademii Życia postanowiłam wypełnić formularz zgłoszeniowy – wspomina Natalia.
To był początek nowego życia! Natalia już wie, że w 95 proc. może funkcjonować bez wsparcia innych ludzi. Udowadnia to każdego dnia mieszkając samodzielnie w Poznaniu i pracując zawodowo jako administrator strony internetowej w jednej z poznańskich agencji reklamowych. Od ukończenia Akademii Natalia szuka nowych możliwości rozwoju, zamiast koncentrować się na rzeczach nieosiągalnych.
Do Akademii przyjeżdżają osoby z niepełnosprawnością ruchową w wieku 18-25 lat, które są zależne od innych ludzi. To szczególnie wartościowy program dla osób po wypadkach. Tutaj uczą się samodzielności, uruchamiają motywację do działania i rozwijają swoje mocne strony. Absolwenci Akademii, jak sami mówią, nabierają wiatru w żagle, nie boją się wyzwań, stawiają i realizują nowe cele.

Zmiany, zmiany, zmiany
Obecnie czwarta grupa uczestników uczy się samodzielności i przygotowuje do podjęcia pracy. Akademię ukończyły już 22 osoby, które układają sobie życie w rodzinnych domach lub nowych środowiskach, są na stażach, pracują lub podjęli dalszą naukę. Słowem – zmieniają swoje życie!
Marta, jedna z uczestniczek I edycji Akademii, oprócz wyboru drogi zawodowej postanowiła założyć rodzinę. Jest w zaawansowanej ciąży i uśmiech nie schodzi z jej twarzy.
– Akademia wspiera dążenie do samodzielności w życiu, niezależnie od dysfunkcji fizycznych. Przykład Marty, która spodziewa się dziecka jest dowodem na to, że każdy może funkcjonować normalnie, w co nie wierzy wiele osób poruszających się na wózkach – mówi Danuta Grodzka, szefowa mieszkań treningowych.
Joanna Kalińska ze Stowarzyszenia Instytut Zachodni podkreśla, iż dla rodzin największym atutem Akademii jest możliwość usamodzielniania młodych ludzi i wzrost ich pewności siebie. Zdobywają pozytywne nastawienie do otaczającego ich świata i większą samodzielność.
Pobyt w Akademii pokazuje, że utrata sprawności nie jest przeszkodą, by mieć i realizować swoje pasje, spełniać się zawodowo i rodzinnie, być szczęśliwym. Bariery trzeba pokonywać codziennie, jeśli przełamie się swoje lęki w głowie.
– Największą zasługą projektu jest to, że szukam innych rozwiązań, np. jeśli spadnie mi jakiś przedmiot, w miejsce gdzie nie mogę sięgnąć, to biorę kij do ręki i przesuwam go w miejsce dostępne dla moich rak. Zauważyłam też, że lepiej reaguję na zmiany już się nie boję ich tak panicznie jak wcześniej. Teraz zmiany oznaczają dla mnie inne możliwości. Lepiej spróbować coś zrobić, niż nie próbować wcale, bo druga szansa może się nie powtórzyć – podkreśla Natalia.

Jak działa Akademia Życia?
Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na sześć miesięcy. Mieszkają w przystosowanych do ich potrzeb mieszkaniach treningowych na konińskiej starówce. Jednorazowo w mieszkaniach mieszka 6-8 osób. Każdy z uczestników realizuje indywidualny plan dostosowany do stopnia jego sprawności, predyspozycji umiejętności, kompetencji, zainteresowań i marzeń. Plany te zawierają: treningi samodzielności (np. w wykonywaniu czynności dnia codziennego, poruszania się środkami komunikacji miejskiej, przyrządzania posiłków, sprzątania), udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji (na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze), treningi sportowe, taniec na wózkach, spotkania z własnym coachem, który dobiera i kieruje szkoleniami zawodowymi uczestnika, a także, dodatkowo, naukę języków obcych i pomoc psychologa. Najbardziej aktywni uczestnicy Akademii Życia odbywają półroczne, płatne staże zawodowe (zdalne lub w wybranym mieście), by potem wystartować na otwartym rynku pracy.

Jak się zgłosić do Akademii Życia?
Wystarczy wejść na stronę http://www.akademiazycia.org/ w zakładkę O Akademii/ rekrutacja i wypełnić krótki elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Zgłosić można się w każdej chwili. Nie odkładaj tego na później! Do 2018 roku do Konina przyjadą jeszcze cztery grupy uczestników. Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki finansowaniu przez duńskie Fundacje VELUX. Po przyjeździe do Konina, uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie jedynie wyżywienie.

Akademia Życia / Start up for young disabled people to 5-letni (2013-2018) ogólnopolski projekt, którego celem jest usamodzielnienie w codziennych czynnościach życiowych i aktywizacja społeczno-zawodowa 50 młodych osób (18-25 lat) z niepełnosprawnością narządu ruchu, głównie po urazach rdzenia. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej z Konina (KRS 0000 197058) w partnerstwie z Miastem Konin, a finansowany przez duńskie Fundacje VELUX.

Więcej na: www.akademiazycia.org
Kontakt: Karol Włodarczyk, tel. 63 211 22 19, e-mail: k.wlodarczyk@podajdalejorg.pl

Zobacz galerię…

Info i fot. Podaj Dalej

Data publikacji: 04.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również