Brawo Ateneum!

Brawo Ateneum!

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach po raz kolejny szeroko otworzył swoje drzwi dla widzów niewidomych i słabowidzących. 5 lutego br. odbył się trzeci już – po „Kopciuszku" i „Najmniejszym balu świata" – spektakl z audiodeskrypcją.

Przedstawienie „Biegnijcie do szopki” – „Kalendariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli”, którego autorem jest Edmund Wojnarowski, zrealizowane zostało w konwencji szopki i widowiska kolędowego.

Charakterystyczne postaci Diabła, Anioła, Heroda, Śmierci i inne grane przez aktorów/animatorów są także uosobione przez świetne rzeźby lalek, autorstwa Bogdana Cygana. Doskonałym dopełnieniem widowiska są muzykanci, którzy grają na żywo, wykorzystując także instrumenty ludowe, m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce.

Przedstawienie symbolicznie zamknęło okres świąteczno-noworoczny. Z pewnością powróci na afisze w analogicznym sezonie pod koniec bieżącego roku, niosąc radość i uśmiech, i dzieciom, i dorosłym.

Opis sfery wizualnej spektaklu odczytywany przez lektora umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku, dzięki bezprzewodowym słuchawkom, równoczesne uczestnictwo w spektaklu. Żywe, spontaniczne reakcje publiczności świadczyły o bardzo emocjonalnym i świadomym odbiorze sztuki. A odbiorcami były starsze dzieci i młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących z Dąbrowy Górniczej.

Autorką tekstu audiodeskrypcji – tak jak poprzednich – jest Izabela Künstler, lektorką była Katarzyna Prudło, a przedstawienie przygotowano w ramach projektu: Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” – Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Kultury bez Barier, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska

fot.: Autorka, Tomasz Zakrzewski

Data publikacji: 21.02.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również