Czy można być baleriną bez rąk? Można!

Vitoria Bueno

Vitória Bueno to Brazylijka, która urodziła się bez rąk. Dziewczyna pokazuje, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń i odkąd skończyła 5 lat tańczy balet. Na scenie 18-latka niezmiennie zachwyca publikę swoją delikatnością i zdobytymi umiejętnościami.

Baletnica urodziła się w Santa Rita Do Sapucai, w Brazylii. Jak mówiła w wywiadach jej matka Wanda, dziewczynka była wytykana palcami przez miejscowych z powodu swojej niepełnosprawności. – Zdarzało się, że pod naszym domem gromadzili się ludzie, aby ją sobie obejrzeć, lub na ulicy podwijali jej rękawy, by upewnić się, że faktycznie nie ma rąk -relacjonowała kobieta.

Na pierwsze zajęcia z baletu Vitória poszła, gdy miała zaledwie pięć lat. Dziewczynkę oraz jej mamę zachęcili do tego fizjoterapeuci, którzy uważali, że taniec będzie szansą na zdobycie większej sprawności fizycznej. Początki nie były łatwe, ponieważ z powodu braku rąk mała Brazylijka nie potrafiła złapać równowagi, ale z każdymi zajęciami było coraz lepiej.

Vitória nadal szlifuje swój talent w akademii tańca w rodzinnej miejscowości. Przez tamtejszych trenerów traktowana jest jak największa gwiazda. Stawia się ją za wzór do naśladowania dla rówieśników. Jej zręczność i gibkość mogą wprawić w zachwyt.

– Dla mnie moje ramiona są tylko szczegółem – stwierdziła Vitória. – Tańczę, podążam za moimi oczami, tak jakby ręce tam były. Nie mam jednak żadnej trudności ani potrzeby, aby je mieć. Nie czuję, że w ogóle ich potrzebuję – dodała.

18-latka świetnie radzi sobie też poza sceną. Przy pomocy nóg m.in. myje zęby, gotuje, myje naczynia, sprząta czy płaci kartą w sklepie. – Są rzeczy, które ona może zrobić stopami, a których ja nie mogę zrobić rękami – stwierdził jej ojczym, Jose Carlos Perreira.

Vitória Bueno swoim zachowaniem inspiruje innych. – Jesteśmy czymś więcej niż tylko niepełnosprawnością, więc musimy gonić za marzeniami – twierdzi.

Po raz pierwszy w telewizyjnym show Vitoria wystąpiła w 2021 roku w Niemczech. Zrobiło się o niej głośno, więc amerykańscy producenci „Mam talent” zaprosili ją do specjalnej edycji programu.

– Urodziłam się z wadą genetyczną. Dla mnie całkowicie normalną rzeczą jest używanie stóp do robienia innych rzeczy. Jem nimi, myję zęby, czeszę włosy. Radzę sobie z moją niepełnosprawnością – opowiadała Vitoria.

Do USA przyleciała razem ze swoją nauczycielką tańca, która była jednocześnie jej tłumaczką.

Swój baletowy występ Vitoria wykonała przy akompaniamencie „You Say” Lauren Daigle. Kamery w czasie występu baleriny często pokazywały widownię. Widzowie byli bardzo przejęci, wielu z nich przecierało łzy wzruszenia.

Występ Vitorii zrobił duże wrażenie także na jurorach, który jej występ oklaskiwali na stojąco.

– Wierzę, że gwiazdę można poznać po tym, że się nie poddaje, a gdy jest na scenie, całą ją rozświetla. Masz obie te cechy. Masz ten błysk. Gdy występowałaś, zapadła kompletna cisza. Całe Stany i cała Brazylia będą ci kibicować – powiedział juror tej edycji programu Simon Cowell. – Cieszę się, że do nas przyjechałaś, że mogliśmy cię tutaj zobaczyć. Jesteś wspaniała, masz w sobie mnóstwo elegancji gdy tańczysz – mówiła jurorka Heidi Klum.

Howie Mandel, kolejny juror w programie, przyznał, że występ Vitorii sprawił, że wybór zwycięzcy tego odcinka będzie trudny. Dodał, że życzy 18-latce wszystkiego najlepszego. Zdaje sobie sprawę, jak trudno jest tańczyć bez rąk, które pozwalają złapać balans. – Tu nie wdzieliśmy nawet sekundy niepewności. Niesamowity pokaz siły i elegancji – powiedział Mandel i nagrodził Brazylijkę ponownymi owacjami na stojąco.

Nie wygrała show, ale wygrała internet. Vitoria ostatecznie zajęła w odcinku trzecie miejsce i nie awansowała do finału. Ale swoim występem zdecydowanie podbiła serca internautów.

Nagranie z nią w roli głównej obejrzało już ponad 2 mln osób.

Wielu internautów przyznało, że występ Vitorii bardzo ich wzruszył. Taniec młodej Brazylijki zdobył także uznanie osób, które deklarowały że same tańczą od wielu lat.

Ewa Maj, fot. profil Vitorii Bueno

Data publikacji: 17.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również