Dystrybutor filmu „Chłopi” nagrodzony za audiodeskrypcję i napisy

Zakończone 29 lutego 3-dniowe Forum bez barier w Poznaniu zorganizowane w Centrum Kultury Zamek było poświęcone dostępności kina dla osób z niepełnosprawnościami.

Uczestniczyło w nim blisko 200 osób: przedstawiciele podmiotów związanych z produkcją filmową, dystrybucją kinową, zarządzaniem kinami oraz organizatorzy festiwali filmowych. Wykłady, prezentacje i warsztaty poświęcone były w dużej mierze możliwym do podjęcia działaniom związanym z dostępnością kina dla osób z różnymi potrzebami.

Przyznano zachęty dla dystrybutorów filmowych, ufundowane przez Miasto Poznań i Centrum Kultury Zamek. Mają one formę dofinansowania na stworzenie audiodeskrypcji i napisów dla osób niesłyszących do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdują się w polskiej dystrybucji, które wykona dla nich poznańska Fundacja Mili Ludzie.

Jury wyłoniło troje beneficjentów: „Powoli” w reżyserii Mariji Kavtaradze, „Copa 71” w reżyserii Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a oraz „Bulion i inne namiętności” w reżyserii Tran Anh Hunga.

W trakcie forum doceniono również dystrybutorów, których działania przyczyniają się do zwiększania dostępności kina. Nagrodę otrzymał Next Film za dystrybucję filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją i napisami. Statuetkę z rąk Anny Hryniewieckiej, dyrektorki Centrum Kultury Zamek odebrał Cezary Kruszewski – dyrektor dystrybucji w firmie Next Film.

– Środowisko filmowe i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami są zdeterminowane, by czynić kino dostępniejszym. Nagroda i zachęty są dodatkowym impulsem do konsekwentnego działania w tym zakresie. Podczas Forum bez barier wymienialiśmy się doświadczeniami, inspirowaliśmy nawzajem, ale padły też ważne deklaracje dotyczące finansowania i legislacji kina dostępnego – powiedziała Anna Hryniewiecka.

Forum bez barier zostało zrealizowane w ramach programu Collaborate to Innovate ‒ Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań. Organizatorami spotkania były: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i Kino Pałacowe.

Zobacz galerię…

Info i fot. ckzamek.pl, oprac. rhr/

Data publikacji: 01.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również