Dzieła malarskie z audiodeskrypcją

W Muzeum Narodowym w Poznaniu osoby niewidome i słabowidzące dzięki tzw. audiodeskrypcji od połowy października - przez miesiąc - będą mogły oglądać obrazy m.in. Jacka Malczewskiego i Władysława Podkowińskiego. 25 dzieł będzie można dotknąć, usłyszeć, w przypadku martwej natury zawierającej owoce uruchomiony będzie też zmysł smaku, a w przypadku kwiatów - zmysł zapachu.

Wystawa jest elementem projektu edukacyjnego „5 zmysłów. Audiodeskrypcja”. W jego ramach przewidziane są warsztaty, spotkania, dyskusje oraz konferencja naukowa.
Głównym celem projektu jest zachęcenie osób z dysfunkcją wzroku do zainteresowania kulturą wizualną, a zwłaszcza sztukami pięknymi.

Ambicją organizatorów wystawy jest umożliwienie osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne jej zwiedzanie. Przewidziane jest również wydanie katalogu z wystawy „5 zmysłów. Audiodeskrypcja”, wraz z wersją audio na płycie CD. Powstanie też strona internetowa poświęcona projektowi, adresowana zwłaszcza do osób niewidomych i słabowidzących.

Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Edukacyjne MCA. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprac. Jotka

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również