Festiwal „ŚWIAT MAŁO ZNANY”2023

Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „ŚWIAT MAŁO ZNANY” 2023 organizowane i inspirowane przez PSONI Koło w Gdańsku, w partnerstwie z Klubem Żak w Gdańsku, zapraszają na szereg wydarzeń kulturalnych. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Świat Mało Znany” jest to wydarzenie realizowane cyklicznie od 29 lat. W tym roku wyjątkowo związany jest z 60-leciem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza artystyczna adresowana jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem nie tylko artystycznym. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych to coś więcej niż wspólny występ na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, spektakle sprzyjają integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Wydarzenia:
1.06.23 – Klub Żak godz. 18.00 Spektakl / Film
Teatr Razem spektakl „Ducle Vitium” – film + pokaz warsztatów dramowych
Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska Scenografia i animacje: Jarek Rebeliński Muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp
Występują: Jarek Rebeliński – dyrektor Teatru Razem, Marysia Krzempek, Gosia Błaszczak, Agatka Prud, Sylwia Zarembska, Jarek Fryckowski, Michał Milka, Michał Tyburski, Łukasz Gawlik, Wojtek Leszczuk.
Przed pokazem spektaklu odbędzie się pokaz warsztatów dramy prowadzonych przez Jarka Rebelińskiego w ramach festiwalu „Świat Mało Znany”

Pokaz filmu „Amatorzy” reż. Iwona Siekierzyńska + dyskusja
Przed filmem odbędzie się rozmowa z aktorami.
Zwiastun:  https://www.youtube.com/watch?v=lgsC60CVeTc

2. 06.23 Klub Żak –godz. 18.00 / Spektakle
– Teatr Ubogi Relacji – ,,Anioły życia. Szkic” sztuka w pięciu aktach.
Reżyseria: Jacek Spica i Paulina Lewandowska
Scenariusz, muzyka , kostiumy: Zespół
Choreografia: Anna Butkiewicz
Wykonanie lalek: Janusz Kubera
Teatr Przebudzeni – „Na pohybel”.

3. 06.23 Klub Żak godz. 18.00 / Koncerty
– A może + goście
Projekty muzyczne grupy „A może …” są rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi. Gościnnie zagrają:
Tomasz Gadecki – saksofon,
Agnieszka Błonkiewicz – skrzypce,
Dagna Krause – wiolonczela,
Sławomir Rodriguez Porębski – bębny.
– Remont Pomp + Ken Vandermark
strona artysty:
http://kenvandermark.com/

Od 30 maja do 2 czerwca PSONI zaprasza także chętnych na warsztaty:
– muzyczne – zespół Remont Pomp + Ken Vandermark
– fotograficzne – Krzysztof Mystkowski
– dramy – Jarek Rebeliński
– muralu – Bartek Piosik

Wydarzenia i Warsztaty dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska i PFRON.
Strona festiwalu: www.facebook.com/swiatmaloznany
Opis wydarzeń.
Teatr Razem – „Ducle Vitium”
Spektakl Ducle Vitium to opowieść o granicach dziwności i normalności. Poznajemy kilka światów równolegle. Świat widowiska scenicznego z udziałem niesamowitych osobowości, jeden z wielką głową, inna ze ze zrośniętymi nogami, jeszcze inny bez rąk i nóg. Ci odmieńcy co wieczór bawią widownię swoją cyrkową sztuką. Kiedy światła rampy gasną, zamieniają się jednak w zwykłych ludzi, którzy czują, pragną, boją się, marzą, kochają. Pomiędzy tymi światami gości Teatr Razem, czyli odmieńcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jaki jest ich stosunek do ludzkiej dziwności? Kim są w tym cyrku?
Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska Scenografia i animacje: Jarek Rebeliński Muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp
Występują: Jarek Rebeliński – dyrektor Teatru Razem Marysia Krzempek Gosia Błaszczak Agatka Prud Sylwia Zarembska Jarek Fryckowski Michał Milka Michał Tyburski Łukasz Gawlik Wojtek Leszczuk

Film „Amatorzy”
Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych” (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Teatr Ubogi Relacji – ,, Anioły życia. Szkic”.
O TEATRZE:
Teatr Ubogi Relacji to spontaniczne, co roku odnawialne przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów, tak już 29 lat. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym , co jest ważne w życiu , prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. Teatr ma w swoim dorobku udział w wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Najstarszy aktor gra już 29 lat, najmłodszy pół roku. Teatr działa w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie PZW PKPS.
O SPEKTAKLU:
,,Anioły życia. Szkic. ”
To prosta opowieść o pomaganiu, ludziach, których nazywamy aniołami ze względu na ich udział w naszym życiu. Czy to jedyna ich rola? Kim są anioły? Skąd przychodzą? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w pięciu scenach naszego przedstawienia, z których każda stanowi osobną historię.

Teatr Przebudzeni
Spektakl pt. „Na pohybel!” to próba odpowiedzenia i zmierzenia się
z dręczącym nas pytaniem „Teatr dla życia czy życie dla teatru?”. To próba udowodnienia, że mimo naszych ograniczeń oraz wszelkich przeciwności wciąż się rozwijamy, doskonalimy, kształcimy, nieustannie „ćwicząc się” do „roli życia”. Zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności, pokonujemy kolejne stopnie (niepełnej) sprawności scenicznej na rzecz pewności scenicznej. Cykliczny warsztat, etiudy, improwizacje, relacje, dyskusje, konkluzje, gry intelektualne, łzy wymieszane z radością, kontakt z publicznością – to wszystko nas usprawnia i sprawia, że teatr staje się nam wszystkim niezbędny, potrzebny i zbawienny.
Zespół „A może” + Tomek Gadecki + goście
Zespół „A może…” powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, artysty i muzyka, który prowadzi warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z Fundacją „Sprawni Inaczej” z Gdańska. Projekty muzyczne grupy „A może …” są rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi.  Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, taniec, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu „A może …” są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form.

„A może …” realizuje ambitne projekty muzyczno-teatralne aktywizujące osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery.

Tomek Gadecki
Projekt solowy Tomka Gadeckiego – saksofonisty grającego w wielu formacjach muzycznie związanych z improwizacją. Są to między innymi Olbrzym i kurdupel, Awatair, SAMBAR, Lonker See.

Ostatni projekt „let’s talk about shame“ to połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, polegające na przetwarzaniu dźwięków saksofonu w nowy pejzaż dźwiękowy za pomocą pętli efektów. W trakcie powstawania muzyki elektronika jest wykorzystywana w nietypowy sposób otwierając przestrzeń do niekończących się przeobrażeń. W procesie twórczym najważniejsze są dwa elementy: czas i zmiana. W muzyce tej zauważalna jest swoboda w podejściu do tematów ukazująca wrażliwość emocjonalną twórcy oddziałującą na efekt końcowy dzieła. Technologia jest tu traktowana nie jako dodatek, czy efekt mający dopełnić dźwięk instrumentu, ale tworzy swój odrębny świat w którym dźwięk saksofonu jest zaledwie początkiem…

Zespół Remont Pomp + Ken Vandermark
Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na jej bogactwo. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień niekojarzonych z muzyką.
Zespół korzysta z różnorodnego instrumentarium począwszy od etnicznych instrumentów perkusyjnych tj. djembe, balafon, kalimby, log drum, poprzez instrumenty melodyczne: metalofon, dzwonki chromatyczne, tank drum a kończąc na przedmiotach np. szklankach, butelkach, miskach, dzbanach czy beczkach. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, iż muzyka zespołu jest nieprzewidywalna oraz ponad podziałami.
Remont Pomp ma w swoim dorobku cztery płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. W grudniu 2022 była prapremiera nowej płyty pt. „Sam jesteś pompa vol. 1”, a jej premiera miała miejsce 5 maja 2023. Została nagrana z Mikołajem Trzaską oraz Adamem Żuchowskim.
Na płycie znajdują się utwory perkusyjne / etniczne ale jest ona zdominowana przez sonorostyczno oniryczne kompozycje wykonywane na instrumentach melodycznych, harfie kieliszkowej i innych instrumentach / przedmiotach. Na płycie znalazła się także 15 minutowa wspólna improwizacja wykonana w studio Custom 34.
Ken Vandermark – skasofonista, klarnecista
Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Wczesny okres twórczości Kena Vandermarka, to współpraca z rockowym (czy lepiej powiedzieć avant-rockowym) w zasadzie zespołem The Flying Luttenbachers. Zresztą przez całe lata 90. aktywnie włącza się w działalność różnych zespołów awangardowej sceny rockowej, jak Gastr del Sol, czy Jima O’Rourke.
Równolegle z The Vandermark 5, Vandermark prowadzi trio DKV, w skład którego wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. Ten zespół, prezentujący akustyczne trio, ściśle nawiązuje do tradycji free jazzow j, wywodzącej się z wczesnych form free, dorzucając jednak młodzieńczą witalność.

Bardziej rytmiczno-rockową postacią tria jazzowego prezentowanego przez Vandermarka jest Spaceways Incorporated, zespół z udziałem Nate’a McBride’a i Hamida Drake’a, powstały, by przypomnieć nagrania Sun Ra. Obecnie prezentujący już własną twórczość, jednak w dalszym ciągu słychać w nim rockową witalność wywiedzioną z „przebojów” Sun Ra. Niezależnie od tych projektów, Vandermark uczestniczy w nagraniach NRG Ensemble, w którym zajął miejsce jego twórcy Hala Russella.

Przygotowany, skomponowany i zaaranżowany przez Kena Vandermarka w roku 2007 projekt Resonance był jednym z najważniejszych wydarzeń z zakresie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej w Europie.
W ciągu kilku lat Resonance stał się niejako sztandarowym projektem Vandermarka, z powodzeniem koncertującym na prestiżowych festiwalach oraz nagrywającym znakomicie przyjmowane płyty. Muzycznie zespół przeszedł niejako naturalną ewolucję – od grającego skomponowane utwory bandu jazzowego do free-jazzowego ensemblu doskonale się rozumiejących i współpracujących ze sobą improwizatorów. Aktualnie Resonance jest znacznie bliżej stylistyki Chicago Tentetu Petera Brötzmanna niż klasycznych big bandów jazzowych.
Vandermark czynnie włącza się również w projekty powstałe przy współudziale muzyków amerykańskich i z kontynentu europejskiego: od kilku lat jest członkiem Chicago Tentet Petera Brötzmanna.

Opis Warsztatów w ramach Festiwalu

Podczas warsztatu „Niech MOC będzie z Tobą” będziemy się zastanawiać czym jest siła, a czym moc i co z tymi pojęciami mają wspólnego bohaterowie naszego przedstawienia. Czy na to, kim się stali zadecydowały emocje związane bardziej z siłą czy z mocą? A może z super mocą. Jaką mielibyśmy super moc, gdyśmy mogli użyć naszej wyobraźni, może telepatia, a może moc znikania, a może… A może już mamy super moce, o których jeszcze nie wiemy. Ten kto się chce dowiedzieć jaką posiada super moc, natychmiast powinien zapisać na nasze warsztaty podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Świat Mało Znany”.

Warsztaty Muralu – Bartosz Piosik
Motywem przewodnim ściany jest 60 lat PSONI i 20 lat Best Buddies. Na 4-dniową podróż artystyczną zabierze Was Bartosz Piosik, grafik, twórca graffiti od 1995 roku, wraz z Małgorzatą Siewert z którą tworzą projekt Dżwigamy zajmujący się wnętrzem, grafiką i malowaniem ścian. Na początku naszej przygody dowiemy się o genezie graffiti w Trójmieście, dlaczego ono powstaje, jak się je robi, rodzaje farb i używanych do nich końcówek  i wiele innych. Każdy z uczestników stworzy swój niepowtarzalny obraz za pomocą szablonu i sprejów.  Następnie przygotujemy ścianę, która będzie naszym wspólnym dziełem. Będzie wesoło, kolorowo i hip-hopowo!

Warsztaty Fotograficzne – Krzysztof Mystkowski
Zapraszam do udziału w warsztatach fotograficznych, które odbędą się w ramach festiwalu Świat Mało Znany. Zostaniemy fotoreporterkami, fotoreporterami i odwiedzimy z naszymi aparatami uczestników warsztatów muzycznych, dramy i muralu. Najciekawsze fotografie umieścimy na stronie facebookowej Świata Mało Znanego. Finałem naszych warsztatów będzie wystawa plenerowa.

Info: PSONI Gdańsk, skrót, korekta i redakcja: IKa

Data publikacji: 24.05.2023 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również